Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Konec papírových dvacetikorun se blíží

Padesátihaléřové mince a papírové dvacetikoruny budou v obchodech platit už jen do konce srpna letošního roku. Po 1. září začne Česká národní banka (ČNB) dvacetikoruny a padesátníky stahovat z oběhu. Celkem půjde asi o 427 miliónů padesátníků a pět miliónů papírových dvacetikorun.


Ke konci října 2003 skončila platnost desetníků a dvacetníků. Letos následují padesátníky a papírové dvacetikoruny. ČNB má v plánu i utlumení papírových padesátikorun, na což se připravuje Česká Mincovna (ČM) v Jablonci nad Nisou, která místo hliníkových padesátníků poprvé ve své patnáctileté historii, začne razit kovové padesátikoruny.

Důvody, proč se ČNB rozhodla utlumit papírové bankovky v hodnotě 20 Kč, ale i papírové padesátikoruny, jsou především ekonomické. „Životnost jedné bankovky je v průměru asi 2,5 roku, zatímco většina mincí obíhá desítky let,“ řekl ve středu ředitel sekce peněžní, platební a peněžního styku ČNB Tomáš Hládek. Papírové dvacetikoruny podle něho končí zejména proto, že jich je v oběhu už jen pět miliónů kusů a mnoho lidí si není ani jisto, zda bankovky ještě platí.

Dosud do oběhu putovaly padesátikorunové mince, které si nechala ČNB původně vyrazit ještě v německé mincovně v Hamburku. ČNB nyní chce postupně stahovat 50korunové bankovky a nahrazovat je mincemi. Ty jí ale začínají chybět. „Letos jich pro nás Česká Mincovna vyrazí deset miliónů kusů a příští rok asi 30 miliónů,“ doplnil Leopold Surga, náměstek peněžní sekce ČNB.

Na ražbu padesátikorun se v Jablonci nad Nisou pečlivě připravují a spustí ji na konci srpna. Do října by měla být ražba prvních deseti miliónů kusů padesátikorun hotova, řekl ředitel závodu divize ČM Miroslav Vítek. Touto složitou ražbou se mincovna připraví i na případnou ražbu eura.

08-07-2008