Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Koncert ve znamení „korony“ – fenomenální klavírista Robert Ferenc zahrál ve V. Pavlovicích

Druhá zářijová neděle roku 2020 patřila ve Velkých Pavlovicích hudbě a klavíru. Podkrovním sálem zdejší radnice se nesly podmanivé tóny na vlnách rozličných skladeb v podání protagonisty pana Roberta Ference. Koncert se uskutečnil díky iniciativě paní Mileny Hlávkové a za podpory Města Velké Pavlovice.

Bohem obdařený fenomenální klavírista Robert Ferenc je považován za „koronavirového“ umělce. Hledáte vysvětlení tohoto neobvyklého označení? Pan Ferenc byl jedním z hudebníků, který se dostal do podvědomí široké veřejnosti díky současné pandemii COVID-19. Koncertoval totiž pro veřejnost on-line prostřednictvím přímých přenosů na Facebooku v nejtěžších dobách, kdy nebylo možné pořádat jakékoliv kulturní akce, koncerty nevyjímaje. Hudba je v jeho podání plnila města Liberec z balkónu jeho bytu. 

V neděli, dne 13. září 2020, si obdobné vystoupení mohli vychutnat také milovníci hudby nejen z Velkých Pavlovic. Návštěvníci byli silným hudebním zážitkem doslova nadšeni. Vystoupení po zásluze odměnili bouřlivým potleskem a projevením radosti z pozvání na další koncert v čase letošního adventu. 

Kdo je klavírista pan Robert Ferenc? Seznamte se…

S Robertem Ferencem se osud příliš nemazlil. Vyrůstal v dětském domově ve Vysoké Peci u Chomutova, bez rodiny, která se ho zřekla. Tady objevili jeho talent, od dětství vybrnkával na klavír melodie během zpěvu. OD poslechu, bez not, které se sám naučil až v deseti letech. 

Nepřipravený na odchod do samostatného života na internátě v Praze trpěl během studia konzervatoře osamělostí, s pocitem beznaděje došel až k depresím. Nemilosrdný střet s xenofobií a rasismem o dovedl k fatálním životním závěrům. 

Už nebylo školy ani domova, který by ho udržel na správné cestě. Zbyl jen klavír, hudba živila skomírající naději na lepší život. Hrál vlastní skladby i světové hity na piana umístěná na veřejných prostranstvích Prahy, nejčastěji na Masarykově nebo Hlavním nádraží. A tam svitlo světlo budoucnosti. 

Nejdříve si všimli diváci na Facebooku, později média. Pomocnou ruku podal Nadační fond Veroniky Kašákové. Stal se finalistou soutěže Pianista roku 2017. Vzniklo první album First, jehož výtěžek má otevřít cestu z ulice k vlastnímu domovu, k léčení depresí, k lepšímu životu.

Klavírní koncert pana Roberta Ference

Text: Karolína Bártová / Foto: Archiv Města Velké Pavlovice / 14.9.2020