Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Koledníci se v pondělí činili

Když se řekne Velikonoce, potom se většině lidí zřejmě vybaví pomlázka, vajíčka a volné pondělí. Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanů a podle jejich pojetí se váží k ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Svůj původ mají s největší pravděpodobností v pohanských tradicích a oslavách jara, ačkoli si jejich počátky mnohé společnosti vykládají různě.

Podobně jako mnoho jiných křesťanských svátků, i Velikonoce se přenesly i mimo církev. V Čechách je prastarou tradicí koledování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Podle tradice muži při hodování pronášejí koledy. Nejznámější velikonoční koledou je tato krátká říkanka: "Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný…” Pověst praví, že dívky mají být na Velikonoce vyšlehány, aby zůstaly celý rok zdravé a „neuschly“.

Ani velkopavlovické dívky a ženy koledníkům s pomlázkou neunikly a tak si zaručily zdraví, mládí a svěžest pro celý rok.

 

Věra Procingerová


 

Fotogalerii z Velikonočního pondělí otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2015 Věra Procingerová

 

07-04-2015 PV