Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Knihoskříň stále funguje a je v ní co vybírat

Obchod u autobusového nádraží se sice uzavřel, pro návštěvníky naší „knihoskříně“ v průchodu se ale nic nemění. Mříž bude v pracovní době společnosti Moravské Agry stále pootevřená a knihoskříň spravovaná naší knihovnou funguje dál. Takže i nadále si můžete nějakou knihu (čí více) odnést nebo naopak poslat dál knihu/y vlastní.

A že je z čeho vybírat uvidíte sami z fotografií nebo se raději přijďte podívat sami. 

Jen bych při této příležitosti upozornila na pár pravidel, které jsme považovali za automatické a logické, ale bohužel praxe ukázala, že ne všichni opravdu přemýšlí, než tam knihy vloží (občas i hodí) nebo když tam něco hledají, a proto je potřeba je napsat: 

Nepleťte si knihoskříň s odpadkovým košem nebo sběrem!

Do skříně se knihy vkládají, nikoliv házejí jako do kamen…  Ideálně hřbetem dopředu, aby byl vidět název, protože podle toho si většina lidí knihy vybírá. Zadruhé, do skříně opravdu patří pouze knihy v dobrém stavu - nikoliv plesnivé, nekompletní či s rozpadlou vazbou! A než tam přesunete komplet celý regál z knihovny po příbuzných, nejprve si to projděte (a zeptejte se sami sebe, opravdu bych si takovou knihu vzal domů?) a protřiďte a vyhoďte, co nejsou knihy! Už jsem mezi knihami objevila originál vysvědčení místní občanky, spousty osobních pohledů, milostný dopis nebo podepsané školní sešity. Nemyslím si, že tohle by chtěl někdo číst, i když lidé jsou různí.

Opravdu je tohle ke čtení?

Dejte si pár minut práce a zamyslete se, jestli to, co tam vložíte, opravdu bude chtít někdo číst! A tím nemyslím jen knihy, které jsou obsahově dávno za zenitem… Jako například Pravidla autoškoly vydaná v časech, kdy brázdila silnice první verze Škody Felicia nebo Kniha o manželství z 50. let, která radí, jak být dobrou příslušnicí komunistické strany a zároveň manželkou…  Ale mluvím hlavně o různých letáčkách, návodech na váš lux či magnetofon anebo brožurách z lázní. Ty tam opravdu nepatří!

A pokud jste nic nepřinesli a jen si jdete vybírat, směle do toho. Od toho tu naše knižní skříň je! Jen vás prosím udržujte pravidlo jako v herních koutcích pro děti – ať to po vašem odchodu vypadá uvnitř stejně dobře (nebo lépe), než když jste tam přišli. Myslete na ty, kteří přijdou po vás! 

Městská knihovna * Knihoskříň stále funguje a je v ní co vybírat

Text a foto: Lucie Gawlová, knihovnice / 6.10.2023