Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Klestí palte opatrně, trávu nevypalujte vůbec

Jarní počasí láká k úklidům na zahrádkách, polnostech, mezích ve škarpách apod. Je potřeba připomenout, že plošné vypalování porostů je zakázáno.

Zakázáno však není, když seschlou trávu shrabete, křoviny postřiháte a dáte na hromadu a potom zapálíte (tak abych neobtěžoval okolí dýmem). Musíte si však dát pozor, aby z pálení nevzniklo vypalování. K rozšíření ohně do okolí stačí jediná jiskra na vysušený porost v blízkosti pálení nebo ještě spíše - aby více zafoukal vítr. Z půlmetrového plamínku se stane 3 metrový ohnivý jazyk a je vymalováno. Potom už nezbývá než zavolat hasiče. 

Pokud plánujete u vinic, na poli nebo u sadů pálení klestí, doporučujeme si vzít s sebou vodu na zalití žhavého popela a také lopatu. Právě lopatou lze "oheň" velmi dobře likvidovat, hlavně při pomalém rozšiřování se do okolí od ohniště.  

Ve čtvrtek 16. března odpoledne velkopavlovičtí hasiči likvidovali požár porostu v Hustopečích společně s dalšími třemi jednotkami. Nejednalo se o nic katastrofického, několik arů vypáleného porostu měl na svědomí právě "utečený oheň" z ohniště, ve kterém spaloval senior listí. 

Text: Petr Hasil / Foto: SDH Velké Pavlovice / 17.3.2017

Velkopavlovičtí hasiči zasahovali v Hustopečích