Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

KAKTUS? I ten bude k vidění na "DARECH JIŽNÍ MORAVY"

Kaktus, rostlina naprosto jedinečná a nezaměnitelná, zelená koule plná ostrých jehliček… Tato prazvláštní rostlinka byla objevena spolu s Amerikou a také spolu s veskrze praktickými a užitkovými hlízami brambor. To vše bylo dopraveno cestovateli – objeviteli do Evropy, včetně zemí českých. Brambory se staly spíše než „DAREM JIŽNÍ MORAVY“ darem nedaleké Vysočiny a kaktusy? Ty se velmi brzy staly objektem pěstitelské vášně.

Už jen to slovo – „kaktusář“. Je jich mezi námi mnoho, kteří propadli kráse a kouzlu těchto prazvláštních rostlinek, kteří doma jednu po druhé nenápadně likvidují ne příliš prospívající pokojové květiny a s pocitem absolutního štěstí a naprostého zadostiučinění je nahrazují rozličnými druhy pichlavých zelenáčů.

Víte však, že nejznámější český a možná i evropský kaktusář, navíc nominovaný na Nobelovu cenu, byl spisovatel Karel Čapek? Kaktusy byly jeho velkou láskou, což dokazuje kupříkladu povídka Ukradený kaktus z knihy Povídky z druhé kapsy a nebo neskutečně výstižné až milostné vyznání se k kaktusům v knize Zahradníkův rok: „Pravda ovšem je, že kaktusy zasluhují té zvláštní vášnivosti: už proto, že jsou tajemné. V čem ta tajemnost záleží, to vám nepovím; tajemství se má prostě uznávat, abychom je našli a mohli se mu kořit.“

Co na plat, není snad co už dodávat, kaktusy do Čech, jižní Moravu nevyjímaje, jistojistě patří. Stejně jako americké brambory, stejně jako známá písnička prvorepublikového skladatele E. F. Buriana Chlupatý kaktus. Chlupatí střapáči našli u nás v srdci Evropy svou druhou domovinu, zkrátka a dobře „musí na stráži stát, když jdem spát...“

A stát budou na stráži i křehkým pestrobarevným květům jiřinek, které budou vystaveny spolu s čtyřmi stovkami exemplářů kaktusů a sukulentů na zemědělské výstavě „DARY JIŽNÍ MORAVY". Ta se uskuteční ve velkopavlovickém Ekocentru Trkmanka od 27. do 29. září 2013.

Svou bohatou expozici zde představí KLUB KAKTUSÁŘŮ A PĚSTITELŮ SUKULENTNÍCH ROSTLIN BŘECLAV, sdružující zájemce z celého okresu o pěstování těchto pro nás exotických rostlin ve "sdílené" formě, tedy s možností a výhodou vzájemné spolkové konzultace, využívání spolkové literatury a tiskovin, podnikání společných zájezdů po sbírkách, eventuálně účasti na cestách na americký kontinent, do jejich domoviny.

Jak bylo již zmíněno, na výstavě "DARY JIŽNÍ MORAVY" bude možné vidět neuvěřitelných čtyři sta kusů sukulentních rostlin, převážně z čeledi kaktusovitých, doplněných raritními kousky z jiných čeledí, jako agávovité, liliaceae (aloe, gasteria, haworthia), aslepiadaceae s krásným českým překladem "kokardovité", crassulaceae, broméliovité - tilandsia, euphorbiaceae, případně dalších v několika exemplářích.

Jako bonus bude zajištěna služba pro poskytnutí informací k vystavovaným rostlinám a zároveň bude zajištěn prodej sukulentních rostlin, případně výstavních exponátů.

Už se nám podařilo zlákat všechny „kaktusáře“, současné a možná i budoucí?
Pokud ano, na zemědělské výstavě „DARY JIŽNÍ MORAVY“ na shledanou!
 

 

Za organizační tým výstavy "Dary jižní Moravy" Karolína Bártová


 

Více o zemědělské výstavě "DARY JIŽNÍ MORAVY" * po kliknutí ZDE

 

 

19-09-2013-BK