Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Již za dva týdny si budeme připíjet Svatomartinským vínem ...

Degustační komise včera rozhodla, která vína obdrží značku Svatomartinské. Tuto značku si může na svá mladá vína letos nalepit 89 vinařství. V letošním roce získává licenci 211 vín celkem od 89 vinařských firem. Z velkopavlovických vinařství úspěšně prošly a značku Svatomartinské můžou použít Mikulica Miroslav, Pavlovín spol. s.r.o., VINIUM a.s., Vinařství Ing. Procházka, Vinařství Halm a Vinařství V & M Zborovský. Výsledky hodnocení Svatomartinského vína ke stažení ZDE.

pátým rokem prodávají vinaři svá mladá vína pod společnou značkou SVATOMARTINSKÉ, kterou marketingově podporuje Vinařský fond. Zatím se s tímto vínem neťuká, jak upozorňují vinaři. Svatomartinské půjde do obchodů a vinoték až 11. listopadu, kdy bude také na slavnostních akcích nový ročník vín přivítán. Včera nezávislá komise degustátorů hodnotila, která vína projdou náročnými kritérii. 

Již nyní je navíc potvrzeno, že na trh půjde 926 tisíc lahví. Celkový počet lahví Svatomartinského tak může dosáhnout až 1 milionu. Nezávislá degustační komise dnes ve Valticích rozhodla o tom, která vína se budou moci prodávat jako Svatomartinské 2009. „Letos se nám přihlásilo 97 vinařských firem, které dodaly k senzorickému ohodnocení 253 vzorků vín. Na základě komisionálního senzorického posouzení může jít letos na trh 211 Svatomartinských vín od 89 vinařských firem,“ komentuje Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, které hodnocení Svatomartinských vín zajišťuje.

Mezi odrůdami je nejvíce zastoupeno Svatovavřinecké se 72 vzorky, následuje Müller Thurgau s 69 a Modrý Portugal s 50 vzorky. Spotřebitelé na trhu od 11. listopadu, kdy se Svatomartinská vína slavnostně otevírají, najdou 85 bílých, 76 červených a 50 růžových svatomartinských vín,“ shrnuje výsledky Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.


Značka SVATOMARTINSKÉ začíná být podle všeho trendy, její prodej rok od roku narůstá. Letos míří na pulty obchodů, do vinoték a restaurací téměř 1 milion lahví. Na Svatomartinské zpracovávají vinaři rané odrůdy. Pro bílá vína je to Müller Thurgau a Veltlínské červené rané, pro růžová a červená vína Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Vína, která budou vinaři pod značkou Svatomartinské prodávat, musí projít nezávislým hodnocením degustátorů. Je to záruka, že se pod touto značkou objeví pouze kvalitní a ověřená vína.

Víno nesmí mít žádnou vadu ani chorobu, musí splňovat analytické hodnoty a senzorické vlastnosti dané ochrannou známkou. Víno, které splní všechna náročná kritéria a komise souhlasí v nadpoloviční většině, se dostane na trh. Pokud je víno komisí v nadpoloviční většině zamítnuto, nesmí být uvedeno na trh pod známkou Svatomartinské víno.

30-10-2009