Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Jihovýchodní Morava je bohatší o další rozhlednu

V roce 2009 byly v bezprostředním okolí našeho městečka veřejnosti otevřeny hned tři nové – ve Velkých Pavlovicích Slunečná, v Boleradicích Nedánov a v Židlochovicích Výhon.

Od pátku 16. dubna je v sousedním regionu Podluží, konkrétněji v katastru obce Nový Poddvorov, oficiálně otevřena čtvrtá rozhledna s názvem "Na Podluží".

 

Obce na Podluží mají vlastní rozhlednu

 

Region Podluží, zahrnující 14 obcí na Moravském Slovácku, si postavil rozhlednu mezi Novým Poddvorovem a Prušánkami na Hodonínsku. Jde o 30 metrů vysokou ocelovou konstrukci se 150 schody, která má podobu vrtné věže. Připomíná tak, že region patří k nejznámějším nalezištím ropy na Moravě.

Rozhledna stojí u Nového Poddvorova ve směru cyklotrasy na sklepní areál Nechory u Prušánek. Nový Poddvorov je nejmenší obcí Regionu Podluží, ale leží na nejvýše položeném místě. Výstavba rozhledny skončila už loni v listopadu. Je vysoká třicet metrů, a při dobré viditelnosti z ní lidé mohou dohlédnout na Bílé Karpaty, Pálavu či Lednicko-valtický areál.

 

Rozhledna „Na Podluží“

 

Dodavatelem stavební a konstrukční části stavby byla na základě výběrového řízení vybrána firma Kovostavby Trade, s. r. o. Hodonín. Regionální rozhledna Na Podluží, na jejíž realizaci se společně domluvilo všech 14 obcí Regionu Podluží, je umístněna v katastru obce Nový Poddvorov, ve směru cyklotrasy na sklepní areál Nechory u Prušánek. Rozhledna je vysoká 30 metrů a je provedena jako celokovová pozinkovaná konstrukce.
Rozhledna je spolufincována z prostředků Evropské unie, Programem přeshraniční spolupráce Slovenská republika - Česká republika. Slovenským partnerem, který již výstavbu své rozhledny dokončil, je Obec Cerová, okres Senica. Projekt přišel na šest milionů korun.

Na projektu s Podlužím spolupracoval i podnik Moravské naftové doly. U objektu vybuduje i naučné panely s informacemi o historii těžby. Počítá se také s různými akcemi s tímto zaměřením.

Podluží tvoří malebná oblast lužních lesů a vinic na pomezí Břeclavska a Hodonínska. Nová rozhledna je prvním místem, z níž si lze mikroregion prohlédnout. Především z ní bude vidět i na novou kamennou rozhlednu slovenské partnerské obce Cerová.

Ti, kteří si vyšlápnou ažúplně nahoru, se mohou kochat při dobrém počasí výhledem na celé Podluží. Návštěvníci rozhledny totiž dohlédnou na pohoří, která lemují obzor - Pálavu, Chřiby, Ždánický les a Malé a Bílé Karpaty. Do budoucna by v blízkosti rozhledny mělo vyrůst i zázemí pro turisty a cyklisty.

 

Fotogalerii z výstavby rozhledny "Na Podluží"
otevřetekliknutím na obrázek...

 

22-04-2010 PV