Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Je 8. březen, MDŽ... svátek uznávaný už více než 100 let

„Jen hlupák ruší, čemu nerozumí...“ Osmý březen je již více než sto let symbolem boje za ženská práva. Přestože je u nás dodnes vnímán spíše jako přežitek předlistopadové éry, jedná se o mezinárodně uznávaný svátek. Důvodem jeho vzniku se stala stávka newyorských švadlen z roku 1908. Ženy tehdy požadovaly zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí.

Poté co roku 1907 vystoupila na prvním sjezdu socialistek ve Stuttgartu rakouská delegátka s myšlenkou zavedení Dne žen, ledy se pohnuly. Základní myšlenka Dne žen vycházela z požadavku rovného zapojení žen a mužů do rozhodovacích procesů.

Poprvé byl slaven 28. února 1909, poté co jej vyhlásila Americká socialistická strana. V roce 1910 přijala Mezinárodní ženská konference v Kodani návrh slavit Den žen mezinárodně, ale datum 8. března se ustálilo až po I. světové válce. Od roku 1975 je připomínán jako den mezinárodní solidarity žena za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj. OSN tento den znala v roce 1975 a stanovila definitivně jeho datum na 8. březen.

Zprofanování tohoto dne se úspěšně podařilo předlistopadovým mocipánům, kteří MDŽ zneužili pro podnikové oslavy a rozdávání karafiátů, neboť jiné květiny se v březnu snad ani sehnat nedaly. Po roce 1989 měl proto 8. březen namále – v duchu české tradice s radostí pomníky nejen stavět, ale stejně nadšeně je i bořit.

Vytěsnit měl tento svátek Den matek, značně frustrující ženy, které matkami, ačkoliv by si to velmi přály, nikdy být nemohou. Poté, co byl svátek Dne žen v roce 2003 oficiálně vrácen zpět do kalendáře, je opět významným dnem. A to doslova...

Tak tedy nezapomeňte a stavte se cestou z práce v květinářství a vyberte pro svůj ženský protějšek,
maminku, babičku a nebo i dceru krásnou voňavou kytičku.
Určitě si ji zaslouží a udělá jí velkou radost...

 

Karolína Bártová  (Zdroj informací: Turistický magazín KAM po Česku; 3/2013)

 

 

08-03-2013-BK