25. 3. – 7. 4. 2018 * Do Oxfordu jsem přijel v neděli 25. 3. 2018 kolem 19. hodiny, ubytoval se a vyrazil na noční prohlídku města. Škola měla začínat v pondělí v 8:30 hod., a to pohovorem se zástupcem ředitele, který zjišťoval osobní údaje, moje preference a představy o studiu na jazykové škole.
V tento den nastoupilo pět nových studentů (z Koreje, Číny, Švýcarska, Brazílie). Po vyslechnutí základních informací nás učitelé vzali do počítačové učebny, kde jsme vyplňovali informace o našem ubytování, zdravotním pojištění atd. Poté následovala prezentace o Oxfordu a někteří z nás ještě skládali rozřazovací test. Já ho naštěstí skládal již před příjezdem – byl jsem zařazen do třídy pro „upperintermediate“.
V 9:45 mi začala výuka (byl jsem de facto „vhozen“ již do probíhajícího dlouhodobého kurzu, ale velmi rychle jsem se zorientoval). V mé třídě bylo asi deset studentů zastupujících různé země celého světa. Nejvíce studentů pocházelo z arabsky mluvících zemí, jako byl Omán či Saudská Arábie, dále pak studenti z Koreje, Tchaj-wanu, Číny, hodně pak ze Španělska a Švýcarska. Neobvyklé nebylo ani zastoupení studentů z Mexika či Brazílie. Na celé škole, kde dle mého odhadu studovalo aktuálně kolem 60 studentů, nebyl kromě mě další Čech.
Výuka probíhala podle toho, jaký typ kurzu jste si zaplatili. V nabídce byly dva typy s tím, že ten kratší, tzn. časově méně náročnější, si studenti moc nevolili. Vše je pochopitelně otázka peněz. V rámci programu Erasmus + KA1 jsem si mohl dovolit zaplatit pouze kurz kratší, tedy dopolední. Ten začínal každý den v 9 hodin a končil ve 12:15. Co se mi líbilo a pravidelně jsem ji využíval, byla odpolední „speciální“ tematicky zaměřená hodina (tedy nepovinná, ale zdarma). Zde se studenti scházeli, ale ne moc v hojném počtu. Neboť ti, co měli klasickou výuku do 14:30, již nepovažovali další nepovinné učení za nutné.
Co se týče výuky a jejího stylu byl jsem z ní nadšen. Dopolední výukový blok byl rozdělen do dvou částí, které byly přerušeny jen 15minutovou přestávkou. V každém bloku nás učil jeden konkrétní učitel, tzn. během celého kurzu se střídali pouze dva, a to ještě nepravidelně. Jednou vedl první výukový blok lektor Adam a druhý Lenora, a další dny si pořadí vyměnili.
Učitelé to byli velmi mladí, oba promovaní v oboru anglický jazyk. Jejich výuka se zaměřovala zejména na výslovnost, slovní zásobu a různá aktuální témata. Učitelé komunikovali se všemi stejně a rádi nás nechali pracovat ve dvojicích či skupinkách. Dvojice se v průběhu hodiny měnily dle pokynů vyučujících. Perfektní mi přišlo zapojení interaktivní tabule do výuky učitele, který ji dokonale ovládal a hodinu tím nesmírně zefektivňoval. Můj celkový dojem je: hodiny měly „šmrnc“, náboj, žádné prodlevy, zdržování, dalo se zvládnout hodně práce v krátkém čase. Pro výuku nejen jazyků tu byly používány efektivní metody výuky. (Dojem mi samozřejmě nekazil nezájem studentů o studium. Tamní studenti si kurz platili a o studium skutečně stáli.)
Oxford je krásné město, alespoň co se architektury týče. Ta pozoruhodná a nejkrásnější část se však nachází pouze ve středu města. Naleznete zde několik univerzit pocházejících z různých století. Nejstarší univerzitou je University College založená kolem roku 1249, nejkrásnější a asi i největší je Christ Church Univerzity. Tu jsem také za vstupné pár liber navštívil. Byl jsem však poměrně zklamaný, neboť turisty pustí pouze na nádvoří a do univerzitní kaple. Do studentských prostor se nepodíváte. Nenavštívil jsem tak všechny koleje v Oxfordu, ale jen pár.
Lidé v Oxfordu jsou nekonfliktní a vstřícní. Cokoli potřebujete vědět, rádi vám poradí. Je to multikulturní město. Většina restaurací a „stánků“ s občerstvením nejsou britského původu. To umožňuje i relativně levné a rychlé pořízení oběda. Když nechcete utratit příliš peněz za jídlo, ideální je stravovat se v některých čínských či arabských restauracích. Já osobně si zamiloval výbornou čínskou „NoodleNation“ s jejich výborným „ChickenChow Mein“.
Jediné, co se v Oxfordu po dobu mého pobytu moc nevyvedlo, bylo počasí. Z dvanácti strávených dnů nepršelo asi jen tři. Ale i tak se dá volný čas poměrně slušně strávit. Ať už „zevlováním“ po obchodech či památkách, nebo například návštěvou kina. Jelikož bylo situováno asi 20 metrů od mé školy, zašel jsem se tam často odreagovat. Je fajn chodit na film v 15:00, neboť jste v kině úplně sami. Podařilo se mi také navštívit krásnou botanickou zahradu a univerzitní knihovnu, která je druhou největší v Anglii.
No a co bych to byl za studenta, kdybych nevyužil všechny možnosti, které Oxford nabízí? Proto jsem úterky, středy a čtvrtky ve večerních hodinách navštěvoval místní univerzitní klub aikido. Lidé žijící v Oxfordu věnují spoustu času sportování. Ať prší nebo ne, většina z nich běhá nebo jezdí na kole. Snad každý student provozuje nějaký sport. A podmínky k tomu mají více než příznivé.
Tím jsem vyčerpal všechny své dojmy a zážitky a pro potenciální studenty prahnoucí po studium v zahraničí mohu toto příjemné „studentské“ město jen doporučit.
Gymnázium * Jazykový pobyt PhDr. Stanislava Rubáše v Anglii - ERASMUS+ KA1, OXFORD
Text: PhDr. Stanislav Rubáš, Gymnázium Velké Pavlovice / Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 5.5.2018