Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

JARNÍ ŠLAPKA otevřela sezónu ve velkém stylu

Poslední přípravný týden letošní Jarní Šlapky byl nepříjemně napjatý díky velmi nepříznivým předpovědím počasí. Jak nakonec bude, kolik přijde lidí? Kam se schovat, když se rozprší či rozfouká nepříjemný vítr? Jako mávnutím kouzelného proutku se o sobotním ránu obavy rozplynuly – slunce svítilo o sto šest a obloha nabídla přehlídku těch nejkrásnějších azurově modrých odstínů, dokonce i vítr si vzal dovolenou...


II. ročník JARNÍ ŠLAPKY - Otevírání cykloturistické sezóny 2011, plynule navázal na velmi úspěšný pilotní ročník a také logicky na uzavření sezóny obdobnou akcí s názvem PODZIMNÍ ŠLAPKA 2010, která se uskutečnila v listopadu loňského roku. Nyní již můžeme s jistotou říci, že se v našem městě zrodila a velmi rychle si zde vydobyla své pevné a důležité místo, zcela nová akce. Navíc akce s programem a nabídkou koncipovanou pro všechny věkové kategorie, tedy pro celou rodinu, ale také zároveň akce pro návštěvníky různých zájmů a priorit.

Zváni a vítáni byli sportovci – turisté, cykloturisté, in-line bruslaři, milovníci dobrého jídla, výborného vína, uvolněné country hudby a tance, obdivovatelé památek, umění, zkrátka a dobře všichni, kteří se chtějí bavit.


 

Co se tedy onen den JARNÍ ŠLAPKY 2011 událo? Vezměme to po pořádku…

 

Šlapka byla zahájena úderem desáté hodiny dopolední před prodejnou manželů Kobsových ZAF VELOSPORT, kteří byli s Městem Velké Pavlovice hlavními organizátory akce. Právě zde byla slavnostně přestřižena páska oficiálně otevírající cykloturistickou sezónu 2011 ve Velkých Pavlovicích. Aktu se ujal, s krátkým proslovem a pozváním k dalším bodům programu, starosta města Ing. Pavel Procházka, manželé Kobsovi a pan Jan Havránek za ČZS, který nezapomněl všechny přítomné pozvat na letošní košt do sokolovny.

*   *   *

Dále se pokračovalo parčíkem u Trkmanky ke kynologickému cvičišti, kde byla připravena první doprovodná akce, uspořádaná v rámci blížícího se Dne Země – sázení stromků s názvem RODINA ADOPTUJE SVŮJ STROM.

O adopci a souběžně s tím i o výsadbu požádalo neuvěřitelných 34 rodin. Ty své stromky zasadily na předem připravená místa, pečlivě zalily, každý strom dostal své číslo a rodinám byly podány instrukce, jak se o svého svěřence nadále starat. Vysazeno bylo několik druhů javorů, lípy, jasany a jeřáby.

Díky tomuto, vůči naší Zemi velmi příznivému gestu, jsou plíce našeho města nyní obohaceny o 34 nových zelených zdrojů kyslíku, které budou rok co rok silnější a nám všem se bude čím dál lépe dýchat. Je však velmi nutné, aby si tuto skutečnost uvědomili opravdu všichni a opět se mezi námi neobjevili bezohlední vandalové a nezničili vše, co udělalo tolika rodinám velkou radost. Především děti tyto skutky nikdy nepochopí a hlavně neodpustí…

*   *   *

Od výsadby stromů se pokračovalo se zastávkou v Šlechtitelské stanici vinařské vzhůru na Slunečnou. Šlechtitelka lákala na svá výborná vína a vskutku, bylo z čeho vybírat a co ochutnávat. Nabídka předčila očekávání, kolébka André, i mnohých dalších velkopavlovických odrůd, své proslulé jméno tučně podtrhnula.

*   *   *

Turistický areál Nad Zahradami s rozhlednou Slunečná patřil, jak už je zaběhnutým koloritem, především dětem, soutěžím, hrám, sladkostem, opékání špekáčků, nekonečnému běhání na ochoz rozhledny a dolů, no prostě pravému mravenčímu hemžení, křiku a smíchu. Avšak i zde byla k mání jedna nepřehlédnutelná novinka.

Své vojenské ležení si zde po ránu zbudoval zhruba tucet vojáků, které mohli naši prarodiče potkat v dobách II. světové války. K prohlídce byly zbraně, nezbytné potřeby i zdánlivé maličkosti tehdejší válečné doby, stan, dobový automobil a také živý kůň, který se velmi rychle stal pro děti největší atrakcí. O tuto radost především malých kluků, ale i jejich zvědavých mužských doprovodů, se postaral Historický klub 19. praporu Stráže Obrany Státu Hodonín, o.s., jemuž patří nejen ohromný obdiv, ale i poděkování.

*   *   *

Ze Slunečné si to většina účastníků prosluněné Šlapky šinula po krásné hladké cyklostezce zpět do městečka, kde se mohla věnovat umění a to hned v několika dimenzích.

Farní dvůr zval k prohlídce dřevěných soch v nadživotní velikosti, které věnovali našemu městu řezbáři z loňského I. Mezinárodního řezbářského sympozia ve Velkých Pavlovicích.

Dále byl otevřen místní barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie zvoucí k prohlídce. Zvědavé oko laskavého příchozího mělo mimořádnou možnost nahlédnout i do míst a prostor, kam je běžně vstup zakázán, to vše příjemně podmalované poslechem proslulých varhanních koncertů.

A jak se říká, to třetice všeho dobrého... Nebyli bychom to však my, kdybychom se nevynasnažili nabídnout našemu hostu až nečekaně sladkou třešničku na dortu! Výstava obrazů rodáka a lékaře MUDr. Jana Studničky jí bezesporu byla. K jejímu shlédnutí lákal výstavní sál místní radnice, který se pyšnil neuvěřitelnou více než padesátkou výtvarných děl malíře – amatéra, avšak amatéra s velkým „A“ na profesionální úrovni.

*   *   *

Umění je krásná, duši naplňující a obohacující věc, avšak ani jeho největší vyznavač není pouze z dojmů či vzduchu živ. Občas je vhodné, a hlavně nezbytné, naplnit i žaludek. Tak tedy „hurá k obědu“, lákala JARNÍ ŠLAPKA, a slibovala exkluzivní menu, opět pro každého…

Sokolů nebylo za bublajícím kotlem s výtečným guláškem skoro ani vidět, rybáři se takřka rozplývali nad libou vůní rožnících se pstruhů, štamgasti restaurace Vinopa předváděli v přímém přenosu, jak to chodí na zabíjačce a hasiči hasili, nejen žízeň, ale také chuť na sladké, nabízeli totiž nenasytným jedlíkům buchty a jiné sladké pečivo z produkce velkopavlovických pekáren.

Vzhledem ke skutečnosti, že měly všechny spolky připraveno něco okolo sta porcí, si dovolujeme tvrdit, že si vybral „to své“ i ten největší mlsoun. Po všem se zaprášilo takřka okamžitě, nezbylo ani na prstem vylíznutí!

*   *   *

Po vydatném jídle a pití přijde vhod opět nějaká ta kultura, avšak k dobrému trávení se přeci jen hodí forma „odlehčenějšího“ rázu. Což takhle dát si country? Přestože jsou Velké Pavlovice městečko moravské, velmi dobře se zde krom vína daří i s westernem a dálným západem  koketující country skupině COLORADO a také tanečníkům country stylu, jež si říkají PŘÁTELÉ COUNTRY. Ti všichni rozehráli, rozezpívali a roztančili úžasné odpoledne za sokolovnou.

*   *   *

Ani ta nebyla prázdná. V sokolovně se konala jedna z nejvýznamnějších a největších doprovodných akcí – Místní výstava vín s přehlídkou oceněných vín, pořádaná Českým zahrádkářským svazem Velké Pavlovice. Milovníci typického moravského moku měli možnost ochutnat přes 350 vzorků pocházejících z produkce malovinařů i velkých vinařských firem a to nejen z Velkých Pavlovic.

Jednalo se o tradiční košt, který byl však pro letošek v mnohém netradiční a nový. Každý z návštěvníků obdržel vstupenku, na jejíž zadní straně byla připravena tabulka pro osobní hodnocení. Tím se návštěvníkům naskytla příležitost zvolit si svých pět „nej“ vín a také si zvolit „svého“ šampiona. Navečer proběhlo sčítání bodů a následné vyhodnocení.

Jednoznačným vítězem se stalo víno Hibenal roč. 2010 Pozdní sběr Radka Pleskače z Velkých Pavlovic, druhou příčku obsadilo víno Tramín roč. 2010 pana Vladimíra Štefky z Velkých Pavlovic, pomyslný bronz získalo víno Ryzlink vlašský roč. 2010 pana Stanislava Kosthuna z Velkých Pavlovic, čtvrté místo obsadil Sauvignon roč. 2009 Výběr z bobulí pana Mgr. Jiřího Košíčka z Vranovic a pátou příčku Neuburské roč. 2010 pana Jana Havránka z Velkých Pavlovic. S prázdnou neodešli ani sami hlasující, hodnotící lístky byly ve finále slosovány a tři šťastlivci obdrželi, jak jinak, než vinnou cenu.

 

Úderem osmé hodiny večerní se zavřely dveře nejen za koštem, ale i za celou akcí s názvem
JARNÍ ŠLAPKA 2011. Doufejme, že se jí podařilo letošní turistickou sezónu řádně
a ve velkém stylu nastartovat a že se stejně jako v minulých létech stanou
Velké Pavlovice a blízké okolí vyhledávanou a hojně navštěvovanou
turistickou destinací tuzemských i zahraničních návštěvníků.

 

Nyní nám zbývá jediné – popřát sezóně 2011 „zlom vaz“! 

 

Město Velké Pavlovice děkuje všem, jež se na akci JARNÍ ŠLAPKA 2011, jakkoliv podíleli.
Bez Vás by to nešlo!

 

Organizační tým JARNÍ ŠLAPKA 2011:

Karolína Bártová

 

JARNÍ ŠLAPKA 2011 v bohatých fotogaleriích...

Fotogalerie I. * Milán Pecka * otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie II. * Milán Pecka * otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie III. * Radomír Zapletal * otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie IV. * Radomír Zapletal * otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie V. * Ing. Zdeněk Karber * otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie VI. * František Kobsa * otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie VII. * František Kobsa * otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie VIII. * Jana Vondrová * otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie IX. * Ludmila Podešvová * otevřete kliknutím ZDE

 

JARNÍ ŠLAPKA 2011 v Břeclavském deníku...

Pro otevření příspěvku klikněte ZDE

 

 

Foto © 2011 František Kobsa


17-04-2011-BK