Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Jarní šlapka? Aprílová jízda každým coulem!

Patříte mezi ty, kteří se zúčastnili letošní Jarní šlapky, pravidelné dubnové akce, kdy se ve Velkých Pavlovicích příjemnou vycházkou do vinorodé krajiny okolo našeho města zahajuje nová turistická sezóna? Pak určitě nepochybujete o tom co znamená, když se řekne aprílové počasí. Zažili jste si jej totiž na vlastní kůži. 

Ano, v onen den konání, tedy v sobotu 13. dubna 2024, to vypadalo přesně tak, jako kdybyste nasypali do jednoho míšku slunce, déšť, vítr, teplo, zimu a pak jen tak namátkově jedno po druhém vyhazovali ven do oblak. Prostě, byla to jízda, ale nakonec, velmi pohodová, ostatně – jako vždy.

Po jedné hodině odpolední, tedy určitě většina z nás posilněna vydatným sobotním obědem, vyrazila z relaxačního parku u vlakové zastávky vstříc nevšedním zážitkům. Slunce nám svítilo nad hlavou, ale inkoustově modrá mračna na obzoru už dávala tušit jistou změnu. Kdo neměl deštník či pláštěnku za několik málo momentů hluboce zalitoval…

Ještě než se dala početná skupina místních i přespolních účastníků na pochod, zahájili akci kratičkým přivítáním s přípitkem pánové Jan Havránek a Radek Krejčiřík, zástupci pořádajícího Velkopavlovického okrašlovacího spolku. Přítomné ve zkratce seznámili s programem a všichni pospolu vyrazili. Dospělí tak měli prostor si přátelsky poklábosit, děti si zařádit, pejskaři vyvětrat své čtyřnohé kamarády a maminky uspat své ratolesti v kočárcích. 

Cestou bylo hned několik zastávek. První z nich v kavárně Vinařství Baraque, kde si mohl každý dopřát, na co měl chuť, očekávatelně víno, ale i kávu či zákusek. Druhá zastávka byla v turistickém areálu Nad Zahradami, pod rozhlednou Slunečná. Zde si dala část mužské části výpravy trošku do těla. Hoši vykopali jámu a vysadili nedaleko rozhledny strom, pod jehož kořeny položili láhev vína. Snad se tedy i právě proto bude stromku dařit a brzy vytvoří svou rozkošatělou korunou osvěžující stín.

Třetí a poslední zastávkou byl areál myslivny pod Floriánkem. Zde na několikrát zmáčenou a vysluněnou výpravu čekalo nejen občerstvení v podobě opečených špekáčků či pstruhů, vína a všeho možného i nemožného dalšího, ale také cimbálová muzika Vinica. Ta neúnavně a s entusiasmem sobě vlastním vyhrávala, mnozí si i zazpívali, zatančili a děti se vyběhaly při hrách na voňavém trávníku. Čekala tam na ně paní učitelka Boženka Procházková ze školky, která dětičky soutěžemi a skotačením provázela.

Letošní Jarní šlapka byla tak trošku jako na houpačce, jednou tak a podruhé jinak. Ale tak to vlastně při turistice je. Jak se správě říká – není špatného počasí, ale špatného oblečení. A také vybavení batohu. Ti, kteří si vyrazili tentokrát s námi, už určitě na deštník nikdy nezapomenou!

Velkopavlovický okrašlovací spolek * JARNÍ ŠLAPKA 2024

Text: Karolína Bártová / Foto: Oldřich Otáhal / 30.4.2024