Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Jarní návštěva polských blogerů, vlogerů a novinářů v Modrých Horách

Spektakulární zážitky v kulisách jižní Moravy vyplněné vínem, skvělým jídlem a výbornou společností zažili polští blogeři, vlogeři a novináři začátkem května i v u nás v Modrých Horách.

Pozvání spolku vinařů VOC Modré hory ve spolupráci s Filipem Hlavinkou Grono tour přijali polští blogeři velmi vstřícně a zajistili audiovizuální materiál, články na blozích, stejně jako content na sociálních médiích. To jsou hlavní marketingové nástroje, kterými tito novináři do Polska vysílají zprávy o malebné zemi vyplněné vinicemi a skvělými lidmi z tohoto jihomoravského dvoudenního press tripu. Cílem modrohorců je oslovit polské milovníky vína a prorazit tak na velký polský trh, kde rok od roku stoupá poptávka po kvalitním moravském víně.

I. DEN NÁVŠTĚVY byl zahájen v Hustopečích

V pátek 5. května 2023 v dopoledních hodinách po cestě z Brna na jihovýchod do Modrých Hor neušlo polským blogerům první zastavení, kde se všichni určitě kochali krásnými pohledy na Pálavu, Hustopeče a okolní vinorodou krajinu z hustopečské rozhledny zasazené v proslulých mandloňových sadech. Ochutnali také skvělé produkty místní hustopečské Mandlárny přímo z rukou její majitelky Kateřiny Kopové. 

... s 1. Vicemiss ČR Sarah na skok do Velkých Pavlovic

Nadšeni mandlovým přivítáním pokračovali ve své cestě na rozhlednu Slunečná do Velkých Pavlovic, kde byli všichni přivítání certifikovaným rosé vínem z Frankovky v apelačním systému VOC Modré hory. Vřelého přivítání a seznámení s mikroregionem Modré Hory se skvěle zhostila 1. Vicemiss ČR Sarah Horáková z Velkých Pavlovic v tandemu s výbornou fotografkou a marketérkou Terezou Slámovou a Lukášem Stávkem, který byl i jejich modrohorským průvodcem na intenzivní press tour po oba dva dny.

... Bořetice a nejen Republika Kraví Hora

Následovala cesta do Bořetic a to konkrétně do Rodinného vinařství Jedlička, kde si prohlédli historický vinný sklep a ochutnali nejen skvělé víno, ale i vyhlášenou škvarkovku s bořeckým chlebem. Vynikající obědové menu, předem připravené pro tuto skupinu s úžasem kvitovali v restauraci hotelu Kraví hora, krémová chřestová polévka s křepelčím vejcem uchvátila návštěvu hned na začátku, jako předkrm před výběrem z hlavních chodů. Na jídelním lístku byly takové delikatesy jako vepřová panenka sous-vide s bramborovo-mrkvovým pyré nebo kuřecí supreme s tagliatelli, sušenými rajčátky, šarlotkou a parmezánem, favoritem však bylo jarní rizoto s chřestem, hráškem, listovým špenátem, parmezánem a petrželkovým olejem. Třešničkou na dortu se stalo předávání cestovních pasů v sídle vlády Republiky Kraví hora přímo z rukou aktuálního pana prezidenta Jaroslava Procházky, tak aby měli polští novináři dveře do bořeckých vinných sklepů vždy otevřené a mohli si užívat pohostinnosti místních vinařů.

... Kobylí a nejen muzeum s proslulými tetičkami

Modrohorská tour pokračovala do Kobylí, přímo do Muzea obce Kobylí, kde kobylské tetičky připravily skvělé tradiční trdelníčky a siestovou kávu, přítomní novináři byli překvapeni množstvím a krásou historických předmětů, krojů a celkovou vybaveností a prostorností národopisného muzea. Stezka nad vinohrady, unikátní bezbariérová rozhledna na Kobylím vrchu - mezi místními nazývána Homole, provokovala svými výhledy a architektonickým pojetím nejednoho polského blogera a vynutila si své zvěčnění prostřednictvím dronů určených k fotografování a natáčení videoreportáží. U rozhledny zabavil svým vyprávěním a osvěžil všechny návštěvníky víny z vlastního vinařství Tonda Bukovský, známý vynikající houslista a samozřejmě také skvělý vinař z Vinařství Bukovský.

... Vrbice nejen s unikátními vinnými sklípky na Stráži

Nelze nenavštívit modrohorský klenot, tudíž je nasnadě, že dalším cílem byla obec Vrbice. Prohlídku tří vrbeckých TOP vinařství zahájili účastníci zájezdu ve Vinařství Horák, kde si hned po přivítání a přiťuknutí skvělým veltlínem pod značkou Grand Kukle prošli celou moderní výrobu, skladovací prostory a vinné sklepy. Po celou dobu prohlídky dbal Lukáš Horák o pravidelný pitný režim, ve skleničkách se neustále střídala vína všech barev, vynikáních vůní a chutí. 

S nadšením se pokračovalo dále směrem ke kostelu do unikátní sklepní lokality Stráž, kde jsou v sedmi podlažích a ve stejném architektonickém duchu zasazeny na dvě stovky vinných sklepů. Uvítání skupiny v této sklepní lokalitě se zhostil ryze naturální vinař Jakub Zborovský z Vinařství Syfany. Svým výborným sektem, oranžádou a pét-nat vínem nadchnul nejednoho přítomného. Novináři se nechali unášet čarovnými pohledy, vínem ve skleničce a Kubovým zážitkovým vyprávěním při procházce mezi sklepy až k památníku obětem II. světové války, k tzv. Mohyle míru. Posledního vrbeckého zastavení se ochotně zhostila manželka Vítka - Mirka Sedláčková z Vinařství Vít Sedláček. Polská návštěva se posilnila vynikající tradiční svačinkou a ochutnala skvostná vína, především medailová červená, která Vítek umí vyrobit přímo královsky, přítomným neunikla ani prohlídka starobylého vinného sklepa z dob habánských.

... Němčičky a nejen nekonečná degustace v místních sklípcích

V podvečerních hodinách naše cestovatele již netrpělivě vyhlížel vinař Jan Stávek z Víno J. Stávek v Němčičkách u Větřáka, kde měl u kapličky sv. Antonína Paduánského připraveny nejen úžasné výhledy na modrohorskou krajinu a širý kraj, ale i svá skvostná vína z Němčiček. Po ryze němčičském přivítání u panoramatických výhledů se po modrohorské stezce všichni vydali do vinařství Jana Stávka, kde na ně čekala nejen fenomenální Frankovka, ale i další lahůdky. Nechyběla ani návštěva ležáckého historického desátkového sklepa, kde doslova všem přítomným spadla brada z těchto prostor, třešničkou při návštěvě tohoto vinařství byla ochutnávka likérových vín. Závěrečné páteční zastavení čekalo návštěvníky modrohorské press tour ve Vinařství Pavel & Radim Stávkovi jako stvořeném pro vinařskou turistiku, kde si na všichni vychutnali vynikající svěží bílá a ovocná červená vína tohoto vinařství, ochutnávkou a vyprávěním o vinařství a Němčičkách provázel spolumajitel vinařství Radim Stávek. Poté se účastníci delegace vydali pěší procházkou na noční altánové grilování u krásného němčičského penzionu Ve vinohradě, kde spokojeně po celém náročném cestovatelském dnu složili svoje hlavy, aby načerpali síly na den následující.

II. DEN NÁVŠTĚVY patřil výhradně městu Velké Pavlovice

Celá sobota 6. května 2023 byla na této dvoudenní tour věnována výhradně městu Velké Pavlovice. Hned v půl desáté dopoledne uvítali naše cestovatele z Polska manželé Lenka a František Machovští z Vinařství Baraque ve své vinné galerii, kde zrovna probíhalo nejen představení nového ročníku vín pro širokou veřejnost s názvem Baraque dokořán, ale i kulturní program s možností nahlédnutí do archívu. Přítomní byli svědky svěcení mladých vín včetně prostor vinné galerie knězem Tomášem Cahou, což dodalo tomuto sobotnímu putovnímu startu na vážnosti a důstojnosti. 

Poté se celá skupina odebrala svým mikrobusem před městkou radnici, kde zrovna probíhalo zahájení tradiční a všemi oblíbené jarní vinařské akce Májové otevřené sklepy. Po zhlédnutí folklorního vystoupení Hanáckoslováckého krúžku v doprovodu cimbálové muziky Vinica z Velkých Pavlovic se setkali u stánku projektu Vinaři jdou na dřeň s předsedou spolku vinařů Víno z Velkých Pavlovic Pavlem Lacinou, který je  majitelem známého Vinařství Lacina. Pavel všechny mile přivítal, seznámil přítomné s dárcovským projektem a pozval polské novináře do všech místních vinných sklepů. Naše návštěva si tak užila plnými doušky sobotní odpoledne a zažila tak ryzí zážitkovou vinařskou turistiku obklopenou spoustou pohodových vínomilných návštěvníků Velkých Pavlovic. Po páté hodině odpolední se celá skupinka, obohacena o nespočet zážitků a okouzlena víny, odebrala z Modrých Hor na severozápad, kde ji čekala relaxace ve známém wellness hotelu u brněnského príglu.

Poděkování na závěrem, úplně všem...

Děkujeme tímto všem organizátorům, vinařům, restauratérům, muzejníkům, ubytovatelům, moderátorům a fotografům, kteří zvládli určitě na jedničku komunikaci s polskými novináři nejen v angličtině, ale i polštině a moravštině. Věříme, že pohostinnost a skvělá vína našeho kraje osloví nejednoho polského návštěvníka a otevře nám vinné brány na jejich trh.

FOTOGALERII k příspěvku naleznete na webu MODRÝCH HOR * po kliknutí ZDE

Modré Hory * Exkurze polských blogerů, vlogerů a novinářů v Modrých Horách

Text: Lukáš Stávek, SO Modré Hory / Foto: Tereza Slámová, Lukáš Stávek, Filip Hlavinka / 6.6.2023