Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Jak si páťáci „přičichli“ k dobrodružným knihám i skořici

Ve středu 3. listopadu 2021 zavítala do naší knihovny třída 5. A společně s dvěma kantory v rámci besed připravených pro žáky místní základní školy. 

Jedinou výzvou pro knihovnici bylo tuto velmi početnou třídu (čítající v plném počtu 29 dětí) mít kam a na co ve stísněném v prostoru knihovny usadit. Vyšlo to natěsno! Jinak všechno klapalo v pohodové atmosféře, děti velice pozorně poslouchaly povídání o dobrodružné literatuře, potažmo o fantasy románech a sci-fi. Teď už ji bezpečně poznají a snad si i rádi přijdou půjčit knihy, které jsem jim v rámci besedy představila.

Největším tahákem se zaslouženě určitě stane kniha Prašina od Vojtěch Matochy, které jsem se věnovala podrobněji, protože je to kniha českého autora, relativně nová a opravdu čtivá. A i téma pro čtenáře je opravdu zajímavé, o čem svědčí i dvě úspěšná pokračování knihy. Doufám, že ukázka z napínavého prostředí pražské části, kde nefunguje elektřina, páťáky naladila k dalšímu čtení.

Aby beseda byla trochu zpestřená, zahrály jsme si s dětmi i hru na zapojování smyslů. Takže si vyzkoušely, jak moc dobře vyvinuté mají své smysly, jestli pojmenují správně puštěné zvuky jako otevírání dveří, nalévání vody a jestli poznají jen po čichu skořici či zvířecí granule. A nejvíce se jim líbila ochutnávka se zavřenýma očima, kdy si pochutnaly na jablku, lupínkách či slunečnicovém semínku. Takže jim ani nevadilo, když se díky prohlížení knížek v knihovně jejich návštěva trochu zdržela až téměř do svačinové přestávky.

Městská knihovna * Beseda pro žáky 5.A třídy Základní školy Velké Pavlovice

Text: Lucie Gawlová, knihovnice Městské knihovny Velké Pavlovice / Foto: Karolína Bártová / 5.11.2021