Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Jak se škrobí krojová sukně? Zajímá i týdeník 5 plus 2

Dnešní první kurz žehlení krojových sukní, který se uskuteční od páté hodiny odpolední na velkopavlovickém Ekocentru Trkmanka, zaujal i redaktory týdeníku 5 plus 2 Břeclavsko a Hodonínsko. Ivana Solaříková vyzpovídala tamní zaměstnance a napsala nejen o samotném žehlení krojových sukní, ale také o řadě jiných tradičních řemesel, tento čtivý příspěvek…

 

Jak se škrobí krojová sukně, poradí v kurzu

S jehlou, kouskem plátna a barevnými nitěmi se už druhou zimu schází ve velkopavlovickém Ekocentru Trkmanka asi třicítka žen. Pod jejich rukama postupně vznikají fascinující barevné ornamenty, jaké se objevují na místních krojích. Po kurzech krojové výšivky začnou v ekocentru i kurzy žehlení krojových sukní nebo malování mašlí.

„S lítostí zjišťujeme, že s odchodem našich babiček a tetiček nás opouští nejen jejich um a dovednosti, ale především staré tradice a zvyklosti. Proto se snažíme využít času, který tu s námi ještě tráví, k předání tradic dalším generacím“, zdůvodnila Zuzana Pecháčková z Ekocentra Trkmanka, proč se do kurzů lidových tradic pustili.

Učební hodiny soustřeďují na zimu. Protože právě v tomto čase mají ženy, které se jejich aktivit zúčastňují, nejvíc času. „V následujících měsících se budou příznivci lidových tradic učit vázat turečák, malovat mašle, šít a vyšívat kordulky, šít sukně a fěrtochy a vlastně vše, co ke krojům patří,“ naznačuje Pecháčková.

Kurzů se zcela logicky zúčastňují ženy. Všechny pocházejí z Velkých Pavlovic a okolí, protože hodiny jsou zaměřené na tradice Velkopavlovicka. A samozřejmě i lektorky jsou místní.

Do tajů vyšívání dívky a ženy zasvěcuje zkušená vyšívačka Jarmila Hrabalová a její zdatná žákyně Libuše Surmanová. Vytvořit krojovou výšivku totiž není jen tak. Než vůbec účastnice kurzů dostaly do rukou jehlu, musely se naučit překreslovat vzory na látku a vybírat vhodné barvy bavlnek. Pak už jen vyšívaly. „První díla všech účastnic byla obdivuhodná,“ říká Zuzana Pecháčková. Úplní začátečníci se mohou základní stehy naučit v kroužku Regionální výšivka.

Už v prvním únorovém týdnu se budou moci zájemkyně naučit škrobit a žehlit krojové sukně. „K výuce této činnosti nám vyšla vstříc paní Žaneta Buchtová, která má nejen se žehlením krojových sukní bohaté zkušenosti. O tuto činnost projevilo zatím zájem 30 žen. Proto jsme se rozhodli, že z původního jednoho odpoledne, vyhrazeného této činnosti, uspořádáme čtyři,“ naznačuje organizátorka kurzu.

Kroj ovšem není to jediné, čím se budou Velkopavlovičtí bavit. „V plánu máme také obnovovat tradice vánoční i velikonoční, kam spadá například malování vajíček velkopavlovickou technikou, pletení pomlázek, pečení beránků, vánoček, jidášů, výroba zvykoslovných  předmětů a spoustu dalších pomalu upadajících zvyků a tradic,“ prozrazuje Zuzana Pecháčková něco z budoucích plánů ekocentra. Letos premiérově taky oživí tradici oslav Masopustu. „U nás ve Velkých Pavlovicích se slavil naposled před šedesáti lety,“ podotýká.


Ivana Solaříková, Týdeník 5 plus 2 Břeclavsko a Hodonínsko * www.5plus2.cz

 


Celé vydání Týdeníku 5 plus 2 Břeclavsko a Hodonínsko z 23. 1. 2015 * otevřete kliknutím ZDE


 

 

 


05-02-2015-BK