Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Jak se plete velikonoční pomlázka? * videoreportáž

Na Zelený čtvrtek pro tuto odpověď si přišla do Ekocentra Trkmanka ve Velkých Pavlovicích řada dětí i s rodiči. Vlastnoručně upletená pomlázka k českým Velikonocím patří stejně jako malovaná vajíčka – kraslice.

Důležitým symbolem Velikonoc je i velikonoční pomlázka, kterou si chlapci dříve pletli sami z prutů vinné révy či vrby. Na pomlázku se používá mladé proutí s největším podílem "životní síly" kterou jakoby předávají koledníci vyšlehané osobě.

Dalším z velikonočních symbolů je vajíčko, symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje. V mnoha kulturách je vejce symbolem plodnosti, života a vzkříšení. V souvislostí s lidovou tradicí vznikl zvyk tato vejce malovat …

 Miroslav Grégr

 

Velikonoce jsou svátky jara, kdy se příroda probouzí ze zimního spánku. Právě vajíčko jako nositel nového života bylo povýšeno na symbol znovuzrození přírody a svátků jarního slunovratu.

Pletou se pomlázky z prutů vrby, břízy, osiky nebo jalovce, aby se šleháním přenesla jejich plodivá síla na ženy, muže i domácí zvířata.  Za tento blahodárný akt „pomlazení“ se platilo kraslicemi a různými dobrotami z kynutého pečiva napučeného jako jarní příroda.

Kraslice“ je prý slovo východočeské a znamená červené velikonoční vejce. Červené barvě se totiž říkalo „krásná“ a dříve se kraslice omalovávaly převážně červenou barvou.  Dnes za kraslici (malované vajíčko) považujeme zdobenou vyfouklou skořápku.  Pravá kraslice, etnograficky čistý výrobek lidového umění, má různé krajové vzory. Ve Velkých Pavlovicích jde o reliéfní zdobení. Na obarvená červená vajíčka se špendlíkovou hlavičkou nanášel ševcovský vosk, který je sám o sobě tmavý a nemusel se proto dál upravovat. V současnosti se však těžko shání, proto jsem jej nahradila včelím voskem obarveným černou olejovou barvou.

Mezi naše nejznámější malérečky patřily paní Božena Procházková a Františka Kallusová, které technologii zdobení převzaly od svých maminek. Tradičními ornamentálními vzory jsou stylizované hrozny vína, filigránské kapkovité tvary halúzek a rozmarýnků, vedené po tvaru vajíčka nebo dělené na poledníky, doplněné různými tvary květů připomínajících jarní květiny.

Mě s malováním kraslic touto technikou seznámila paní Františka Kallusová, kterou jsem pozvala do výtvarného kroužku, aby se o své zkušenosti podělila s malými adeptkami tohoto krásného lidového umění.          

 Ing. Šmídová Marie

 

Zelený čtvrtek na Ekocentru Trkmanka
VIDEOSTUDIO GRÉGR Velké Pavlovice

© 2013 Město Velké Pavlovice

 

29-03-2013 PV