Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Jak jsme během přespávačky cestovali na pustý ostrov i zamrzlý sever

Z pátku na sobotu bylo v knihovně na střídačku třeskutá zima a vedro a hlavně rušno. Aby taky ne, když se přes dvacet dětí sešlo na každoroční přespávací akci Noc s Andersenem. A protože musely spolupracovat, aby se udržely na roztávající kře či přežily na opuštěném ostrově, tak potichu to prostě nešlo.

Letošní téma bylo Dobrodružné cesty Petra Síse, takže po přivítání dětí a ulovení nejlepších míst pro své spacáky následovalo povídání o spisovateli, ilustrátorovi a umělci Petru Sísovi, o jeho tvorbě i osudu, který ho odvál až do New Yorku, kde žije.

A poté už jsme se celý večer v duchu jeho dobrodružných příběhů vydávaly na střídačku na horký opuštěný ostrov a na severní část zeměkoule plný ledu a chladu. Jako Robinsoni museli malí nocležníci vymyslet, jak přežít na ostrově, nebo pomocí nezvyklých pomůcek postavit společně iglú z kostek cukru. Po mnoha aktivitách jsme opět vydali na noční pátračku do parku ekocentra, kde měly dva týmy vybavené čelovkami za úkol najít poloukrytých 60 kartiček. Z nich pak již v knihovně měly za úkol složit názvy knih pro děti a mládež. Což se jim podařilo naprosto neuvěřitelně rychle a správně. A odměnou byla pro každé z dětí vylosovaná právě jedna z knih od Petra Síse.

Pak už nocležníci zamířily do pyžam a do spacáků a při poslechu Andersenovy Sněhové královny upadaly pomalu či rychle do říše snů. Někteří „držáci“ samozřejmě štěbetali dlouho po půlnoci… A po necelých šesti hodinách se už trousili první probudivší. Více či méně probuzené děti si daly rozcvičku i s knihou, společnou snídani a pustily se do hlavní sobotní aktivity. Tou byla výroba vlastního potisku na trička. Buď obrázek tvořily jako mozaiku po vzoru Síse) nebo využili jinou výtvarnou techniku. A tak byl každý kus naprostý originál, který si děti odnesly také na památku domů. Kdo měl hotovo, tak tak stihl napsat pohlednici z Noci, než si ho vyzvedli rodiče.

Letošní Noc s Andersenem si zaslouží několik mimořádných a obrovských poděkování:

To hlavní a první patří firmě ORLEN Unipetrol RPA s.r.o, která poskytla na tuto akci finanční dar ve výši 15.000,- Kč. A to v rámci Programu firemního dobrovolnictví v platformě komUNIta, který byl realizován ve spolupráci se zaměstnancem společnosti Jiřím Sadílkem. Díky tomuto velmi štědrému daru jsme zakoupili veškerý potřebný výtvarný materiál, především velmi nákladné položky, jako barvy na textil a trička, a také knihy pro všechny nocležníky. Z dotace se koupily také známky na zaslání pohledů.

Jirka Sadílek se svou ženou Evou byli tvůrci myšlenky získání dotace, ale především byli neodmyslitelnou součástí realizačního týmu během celé 15hodinové akce, nocovali s námi a pomáhali mi dát knihovnu zpět do původního stavu poté, co odešly poslední děti. Za to vše jim patří velké poděkování, společně s tím, že mi umožnili díky daru vytvořit takové podmínky pro akci.

A poslední poděkování patří pětici mladých dam, bývalých účastnic uplynulých ročníků, které byly letos poprvé už v roli pomocnic: Amálii, Alžbětě, Anně, Barboře a Zoe. Jejich pomoc nebyla jen zdatná, organizovaná a všudypřítomná, ale projevily neskutečné kreativní talent, díky kterým obohatily aktivity dětí svým moderováním, bodovací porotou či koučováním při stavbě iglú. I díky nim si to nocležníci užili ještě víc. Za to jim smekám a moc doufám, že budou chtít pomáhat i za rok. 

Městská knihovna * Noc s Andersenem na téma Dobrodružné cesty Petra Síse

Text: Lucie Gawlová, knihovnice / Foto: Eva Sadílková / 28.3.2024