Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Jak děti praly a poklízely a maminky měly šábes

V knihovně je totiž možné všechno, stejně jako v knihách.  A tak děti mezi regály knih věšely ponožky, zametaly, krájely zeleninu a nakupovaly. A jejich mámy chvíli nedělaly VŮBEC NIC!

Včerejší setkání klubu Račte s dětmi v knihovně se totiž neslo v duchu, že maminky, které v neděli oslaví svůj svátek, si musíme taky trochu hýčkat a pomáhat jim. A že „dětská práce“ může být pořádná zábava.

Už od začátku pojala knihovnice čtení netradičně. Maminky rozesadila od dětí. Jednak, aby si děti sesedly co nejblíže, aby si mohly užít i krásné ilustrace knihy Moje maminka je nejsilnější na světě. A jednak chtěla dopřát maminkách chvilku volna, aby si v klidu sedly, obě ruce volné, a třeba si i v klidu něco přečetly. Mezitím se mohli příchozí čtenáři podivovat, co dělají v zadní části knihovny papírová pračka se sušákem, talířky s příbory či nákupní košík plný potravin.

Na to všechno došel čas, jakmile byla kniha přečtena a prohlédnuta a děti prozradily knihovnici, jak a s čím maminkám pomáhají. Vzájemně se mohly inspirovat a pak se už celé neposedné vrhly na „domácí práce“ připravené knihovnicí, kde ukázaly, jak jim to jde s přípravou večeře, s nakupováním nebo vyložením a pověšením prádla. Těžko říct, kde byla větší tlačenice – jestli u pračky, smetáčku s lopatkou nebo u krájení dřevěné zeleniny.

Jen stěží se děti dostávaly od práce zpět ke stolům a tentokrát jsme při tvoření zapojily i maminky, aby malým ručkám trochu pomohly s nůžkami a obkreslováním. Přece jen ten ručně vyrobený dárek -  papírová 3D kytka - musel být opravdu povedený, protože byl pro maminky.

Jak děti praly a poklízely a maminky měly šábes

Text: Lucie Gawlová, knihovnice / Foto: Věra Procingerová / 10.5.2019