Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Italský novinář z Velkých Pavlovic dělal v roce 1969 rozhovor s matkou Jana Palacha

Napsali o nás… Břeclavský deník Říkají mu Nanni. Když je venku hezky, prochází se s oporou čtyřkolového chodítka po ulicích Velkých Pavlovic a jeho pozornosti neujde ani v necelých devadesáti letech žádná sličná dáma. 

Italský temperament v sobě ani po dvaceti letech strávených v České republice nezapře. „Vždyť mě do Československa přivedly právě ženy a pivo,“ směje se s nadsázkou. 

Tak úplně pravda to ale není. Annibale Prinetti, jak se opravdu jmenuje, totiž celý život zasvětil novinařině. Jako reportér se do tehdejšího Československa vypravil i v roce 1969. Jen krátce poté, co se 19. ledna upálil na protest proti potlačování lidských svobod a pasivitě Čechoslováků po okupaci vojsk Varšavské smlouvy student Jan Palach. 

Prinetti se rozhodl vyhledat Palachovu matku Libuši. „Cestoval jsem do Prahy a hledal nemocnici, ve které byla hospitalizovaná. Chtěl jsem s ní mluvit. Moje interview nemělo mít politický význam, spíše společenský,“ vzpomíná novinář. 

Ze setkání s Libuší Palachovou a její neteří vzešlo rozsáhlé interview, které následně vyšlo v italském tisku. Dominuje mu černobílá fotografie s uprostřed stojícím mužem, jímž je Prinetti. Po jeho levici stojí Palachova matka. „Vzpomínám si, jak moc Palachové záleželo na tom, aby si mohla obléknout stejné černé šaty, které měla na pohřbu svého syna. Opakovala, že doufá, že to, co její syn udělal, bude mít význam pro budoucnost vaší země. Věřila, že měl jeho čin smysl. Víte, ona nebyla blázen, jak se říkalo,“ podotýká energický muž.

Velkou část svých článků podepisoval pseudonymem Nanni La Barriera. Proč pseudonym? „Bál jsem se komunistů. Jezdíval jsem do Československa pravidelně. Byl jsem i v Lánech u hrobu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. To byla opravdová osobnost. Putoval jsem i do Sezimova Ústí, kde ještě tehdy žila vdova po prezidentu Edvardu Benešovi Hana. Masaryk byl podle mě lepší než Beneš. I když je to těžké posoudit. Beneš měl totiž těžší pozici. Psal jsem i článek s kardinálem Františkem Tomáškem o problémech mezi českými a slovenskými katolíky v čele s monsignorem Jozefem Tisem, jenž sympatizoval s fašisty,“ přibližuje se zápalem svoji práci Prinetti.

V domově pro seniory ve Velkých Pavlovicích žije posledních deset let.

Zajímavé osobnosti * Významný italský novinář Annibale Prinetti žije již 10 let ve Velkých Pavlovicích

Zdroj: Břeclavský deník; autorka příspěvku Iva Haghofer / 29.6.2023