Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Informací o meruňkách není nikdy dost

I když meruňkových sadů v posledních letech ve Velkých Pavlovicích citelně ubylo, dle zájmu účastníků na pondělní přednášce prof. Dr. Ing. Borise Kršky z Mendelovy univerzity v Brně na téma ovocnářství, především pak pěstování meruněk, je zřejmé, že se místní snaží tento trend změnit a vrátit Velkým Pavlovicím věhlas meruňkového ráje.

Všichni návštěvníci získali informace o nových odrůdách, o vhodných polohách pro výsadbu meruněk, jejich odolnosti vůči mrazu v různých fázích vegetačního cyklu, nejvhodnějších postřicích a o správném řezu.

Mimo jiné se dozvěděli také to, že odrůda meruněk velkopavlovická je co do chuti a vůně stále nepřekonaná. Její snad jediná nevýhoda spočívá ve špatné skladovatelnosti a náchylnosti na otlaky při přepravě.

Do posledního místečka zaplněná zasedací místnost MěÚ, posluchači naplno soustředění, aby jim nic neuniklo, a spousta zajímavých dotazů přiměla prof. Dr. Ing. Borise Kršku slíbit, že pokud projeví ZO ČSZ Velké Pavlovice zájem, rád přijede ještě na jaře vysvětlit a ukázat, jak má správně vypadat výchovný řez meruněk.

Věra Procingerová

 

Foto © 2015 Bronislav Procinger

 

27-01-2015 PV