Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Informace z hasičské zbrojnice

Nahlédneme-li do kalendáře, zjistíme, že ve středu 4. května měl svátek Květoslav, při pohledu do kalendáře církevního zjistíme, že v tentýž den má svátek Florián. Jedná se o jedno a totéž jméno.  Základem obou je totiž latinské Florianus, které vychází ze slovesa florere „kvést".

Svatý Florián je patronem všech, kteří pracují s ohněm. Tedy nejen hasičů, ale třeba i kominíků či dokonce pekařů.

Socha svatého Floriána stojí ve Velkých Pavlovicích mezi hasičskou zbrojnicí a Domovem hasičů. Bohužel je ve stavu, který vylučuje jakoukoliv opravu. Není možné ani odlití kopie, jako tomu bylo u sochy stojící u fary. Nezbývá nám nic jiného, než kamennému svatému Floriánovi držet pěsti (i nohy), aby vydržel co nejdéle. 

Hasičská zbrojnice prochází od podzimu roku 2015 obnovou zevnějšku. Byla vyměněna křídlová vrata za roletová. V souvislosti s touto výměnou bylo potřeba zapravit otvory na vrata a tak byla celá přední stěna hasičské zbrojnice kompletně omítnuta, aby na ní nebyly viditelné stopy oprav. V současné době probíhá nátěr fasády a okapů, poté bude dokončen sokl.  Před výměnou vrat bylo potřeba nainstalovat i nové elektrické rozvody. Protože však nevyhovoval rozvaděč, byl i ten vyměněn. To vše hradí ze 70% Jihomoravský kraj, zbylá část nákladů je na bedrech města.

V současné době stojí v garážích hasičské zbrojnice tři vozidla. MAN z roku 2007, Tatra 148 z roku 1979 (pořízená v roce 2000) a Ford Tranzit z roku 2005 (pořízený v roce 2010). Město Velké Pavlovice v současné době zpracovává podklady pro podání žádosti o 90% dotaci na velkokapacitní cisternu, která by nahradila sedmatřicetiletou Tatru. V případě, že bude dotace přiznána, opustí nejstarší vozidlo velkopavlovickou zbrojnici navždy.

Velkopavlovičtí hasiči uvažovali v minulých měsících o propojení Domova hasičů se zbrojnicí. Tzv. krček by umožnil uložení výstroje (oblečení) ve vyhovujících podmínkách. Stopku tomuto bohužel vystavili „památkáři“. Zeď hřbitova je památkově chráněná. Myšlenku tedy vytěsnili z hlav a v únoru 2016 požádali Jihomoravský kraj o dotaci na věcné vybavení a revizi dýchacích přístrojů. Úspěšně.


Můžeme si myslet, že je (bude) investováno „do velkopavlovických hasičů“ velké množství finančních prostředků. Otázka je, zda se investuje do hasičů nebo do prostředků, které hasiči používají, aby pomohli druhému v případě nesnází.


Petr Hasil
velitel JSDH Velké Pavlovice


05-05-2016 PV