Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hurá na Pálavu! Na křídlech Sokola a po nových trasách

Jubilejní pátý ročník přechodu Pálavy s T.J. Sokol Velké Pavlovice se uskutečnil v sobotu 25. dubna 2015. Tento skoro již tradiční výšlap byl letos pojat trochu netradičně.

Původní záměr byl ranní příjezd do Popic prostředky hromadné dopravy, ale vzhledem ke komplikovanému zajištění autobusu ze Šakvic do Popic jsme využili i pro počáteční start autobus Města Velké Pavlovice. Určitě to bylo rozumné rozhodnutí, protože ranní sluníčko vylákalo velké i malé, dokonce i domácí mazlíčky. Autobus byl zaplněn do posledního místečka.

Protože se sešlo hodně dětí, tak jsme učinili ještě jednu změnu a to že jsme vyráželi místo z Popic až ze Strachotína od hráze. Před rozchodem na plánovanou túru jsme udělali několik společných fotografií a hned z počátku jsme se po dohodě rozdělili na dvě skupinky.

První skupina se skládala se zdatných a dospělých turistů, kteří se díky opravdu nádhernému počasí rozhodli přejít Pálavu až do Mikulova jako každý rok (letos to bylo o 2 km delší). Tato skupinka šla celou trasu po červené značce.

Druhá skupinka skládající se převážně z rodin s dětmi se letos rozhodla absolvovat trasu přechodu po modré turistické značce, která je sice o 1 km delší než červená (cesta do Klenotnice), ale zato méně náročná. Po této trase sice nejsou takové výhledy jako z hřebene do širokého okolí, ale zase byly vidět skály Pálavy trochu jinak.

Pro děti bylo po cestě mnoho různých přírodních prolézaček, které děti tolik milují. Během cesty děti studovaly naučné tabule, seznamovaly se s květinami, stromy i zvířátky, které se na Pálavě vyskytují, snažily se pojmenovávat skalní útvary. Cestu si zpříjemňovaly výrobou různých podpěrných hůlek, šípů či jiných výtvorů. Já jsem se zúčastnila s dětmi letos této trasy poprvé a musím konstatovat, že i tato trasa je opravdu nádherná a ukazuje nám Pálavu zase trochu jinak.

Cíl skupinky s dětmi byl v Klentnici, kde se dobaštily všechny svačinky, popř. se dokoupily a ochutnaly místní specialitky z grilu (klobásek, hermelín…), včetně tak lahodného osvěžujícího točeného pivečka.

Děti se vydováděly na dětském hřišti, slízaly nějakou tu zmrzlinku a ty trochu zdatnější a větší navštívily i zříceninu Sirotčího hrádku.

Celý náš letošní výšlap byl ukončen buď v Mikulově (odjezd MHD po vlastní ose) nebo v Klentnici, odkud jsme byli odvezeni opět městským autobusem.

Touto cestou také děkujeme Městu Velké Pavlovice za bezplatné zapůjčení autobusu pro všechny příznivce pohybu na čerstvém vzduchu a milovníky výšlapů.

Takže závěrem jen dodám: „Za rok na shledanou a sportu a turistice ZDAR!“

 

Ing. Jana Václavková, starostka a náčelnice T.J. Sokol Velké Pavlovice * www.sokol-velke-pavlovice.eu


 

Fotogalerii z jubilejního V. ročníku jarního přechodu Pálavy s T.J. Sokol Velké Pavlovice
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2015 Archiv T.J. Sokol Velké Pavlovice

 

 


29-04-2015-BK