Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hudba proměnila všední den v nevšední

Výstavní sál radnice ve Velkých Pavlovicích se díky mladým klavíristkám a dívčímu pěveckému sboru při místní ZUŠ proměnil v úterý dne 16. dubna 2013 v koncertní síň. Hostil besídku žáků klavírní třídy Mileny Karberové, ředitelky umělecké školy, na které vystoupil i dívčí pěvecký sbor pod vedením paní Květoslavy Jarošové. A nebyl to koncert vůbec obyčejný, bylo na něm připomenuto úctyhodné a obdivuhodné šedesáté výročí působení paní učitelky Jarošové ve školství.

Po páté hodině pozdního slunečného odpoledne přivítala paní Milena Karberová, ředitelka ZUŠ, všechny posluchače, kteří se dostavili v natolik hojném počtu, že se bylo třeba doplnit místa k sezení. Poté se již všichni mohli zaposlouchat do tónů skladeb českých i světových autorů v podání mladých klavírních nadějí a také do zpěvu písní v podání dívčího sborečku.

Sboreček měl na programu mimo jiné pásmo písní pana učitele Oldřicha Jeřábka, který působil dlouhá léta na velkopavlovické ZUŠ. Zazněly svatební písničky Mám já frajárečku, Když jsem k vám chodíval a Děvčátko milené. Především dvojhlasné sólové duety sester Zdeničky a Hanky Bálkových sklidily velký obdiv.

Klavírní besídka se stala ryze dívčí záležitostí. Letos navštěvují po mnoha letech třídu paní ředitelky Karberové výhradně děvčata. Ta předvedla svůj um ve věkovém rozmezí od šesti let až do takřka dospělého věku v mnoha úrovních pokročilosti. Na repertoáru se objevily jednoduché dětské a lidové písničky, písně z filmů, ale také náročné skladby L. v. Beethovena, W. A. Mozarta, A. Dvořáka a C. Debussyho.

Z dívek vystoupily Klára Mikulicová, Tereza Bílková, Klára Zborovská, Beáta Blahová, Terezie Hiclová, Petra Lukešová, Kristýna Machačová, Eva Škrobáková, Renáta Martincová spolu se svou spolužačkou flétnistkou Kateřinou Stehlíkovou a Anabela Horáčková, která si zahrála čtyřruční duet se svou maminkou Klárou, taktéž bývalou žačkou ZUŠ.

Konec besídky patřil opět dívčímu pěveckému sboru, po jehož vystoupení připomněla paní Milena Karberová šedesátileté výročí působení své maminky a zároveň i sbormistryně Květoslavy Jarošové ve školství. Paní Jarošovou, překvapenou a plnou neskrývaného dojetí, publikum odměnilo obrovským potleskem a od své nejstarší a nejnadanější zpěvačky Zdeničky Bálkové převzala jako projev úcty a poděkování nádhernou kytku.

Šedesát let práce s dětmi zasluhuje uznání a obdiv. Právě proto požádala redakce Velkopavlovického zpravodaje paní Jarošovou o rozhovor, se kterým ochotně a ráda souhlasila. Zajímavé povídání o pracovním i soukromém životě a názorech paní Jarošové si můžete přečíst ve Velkopavlovickém zpravodaji č. 3/2013, který vyjde již začátkem května.

Klavírní koncert žáků ZUŠ Velké Pavlovice byl nádherným zážitkem. Jeho protagonistům se podařilo proměnit obyčejný úterní den ve svátek, ve chvíli, na kterou se nezapomíná.

 

Všem slečnám, které na besídce vystoupily, patří velké poděkování.
Stejně tak i jejich rodinám, jež své děti v hudebním vzdělávání podporují.

 

Karolína Bártová


 

Fotogalerii z klavírního koncertu žaček třídy M. Karberové * otevřete po kliknutí ZDE
Fotogalerii z vystoupení dívčího pěveckého sboru K. Jarošové * otevřete po kliknutí ZDE

 

Foto © 2013 Karolína Bártová

 

 

17-04-2013-BK