Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hotovo, mája stojí. Na první dobrou!

Už dvaačtyřicet let dochází v pátek v podvečer, v čase těsně předhodovním, na sólo za sokolovnu pan Josef Dostoupil. Účel jeho cesty je jasný. Jde stavět hodovní máju, jedinečný a nepřehlédnutelný symbol krojovaných hodovních slavností napříč celou jižní Moravou, Velké Pavlovice nevyjímaje.

A je to koncert, filharmonie složená hned z několika nezbytných a navzájem se doplňujících nástrojů – letité zkušenosti, rozhodnosti, předvídavosti, odvahy, schopnosti koncentrovat se, talentu řídit tým, silného hlasu a usilovné práce. Pak je takové stavění máje hotové umění s jasným výsledkem.

Pohledem na něj se můžete kochat již od včerejšího podvečera. Mája byla na "první dobrou" postavena v pátek 12. srpna 2016. Poděkování však nepatří pouze panu Dostoupilovi, coby vynikajícímu "dirigentu", ale také ostatním "muzikantům" májové "filharmonie". Vedli si skvěle. Jak mužská část, tak i ženská. Děvčata nejenže máju krásně ozdobila, ale také se zhostila velmi významné funkce zdatných svačinářek a zprostředkovatelek dokonalého pitného režimu.

Mája stojí, pantličky na jejím vrcholku se ve vlahém letním vánku třepetají, čerstvý zelený vršek dává do dáli tušit, že se ve Velkých Pavlovicích schyluje k nejvýznamnější folklórní slavnosti roku.

Hody mohou začít. Už nás od nich dělí jenom krůček. Doufejme, že se vydaří!

 

VESELO HODY!    *    pozvánku na KROJOVANÉ HODY 2016 otevřete kliknutím ZDE

 

Karolína Bártová


 

Fotogalerii ze stavění hodovní máje otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2016 František Kobsa

 

 


13-08-2016-BK