Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

HORKÉ MERUŇKOBRANÍ

Již třetím rokem se otevřela brána Ekocentra Trkmanka
voňavému a chutnému meruňkovému šílenství.

V pátek 1. července 2016 v klidnějším duchu jsme se věnovali s panem profesorem Borisem Krškou z Ústavu ovocnictví Mendelovy univerzity historii a současnosti meruněk obecně, ale také i naší Velkopavlovické. Další velice zajímavá byla přednáška Jana Matějů o záchraně Sysla obecného, který si za svou domovinu vybral hlavně naše vinice. Přednášku doprovázelo pískání živého exempláře - asi měsíc a půl starého mláděte.

Sobota se nesla v horkém duchu již od rána, což poznamenalo návštěvnost, která byla oproti předcházejícím ročníkům nižší. Ti co se nenechali zlákat koupáním či sezením doma v chládku a dorazili, nebyli zklamáni. Návštěvníky přivítal pan místostarosta Petr Hasil, připomenul historii vzniku Velkopavlovické meruňky, 80. výročí založení Vinařsko-ovocnického družstva ve Velkých Pavlovicích a samozřejmě pozval všechny k ochutnání všech připravených specialit z meruněk. Program celého dne zajištovalo jako partnetr hlavního pořadatele Ekocentrum Trkmanka.

V letošním ročníku zvítězil meruňkový guláš od Charlieho andílků, kterého se pro jistotu uvařili dva velké kotle a během chvíle se zaprášilo po šátečcích z listového těsta s pudinkem a meruňkou z ekocentra. Meruňková nabídka byla jako každý rok široká - meruňkové knedlíky s posypkou ze základní školy, rýžový nákyp s meruňkami z mateřské školy, přesňáky s meruňkovou marmeládou paní Marie Šmídové, smažené meruňky, tlačené koláčky s meruňkovou marmeládou od pana Křivky, meruňkové mošty a víno. V rámci malého jarmarku nechyběla meruňková kosmetika a malé perníčky ve tvaru meruněk.

V rámci dne proběhlo několik soutěží o věcné ceny - vědomostní kvíz pro dospělé a děti, samozřejmě na téma meruňky. Soutěž v pojídání "ne" knedlíků, ale dvaceti půlek čerstvých meruněk, byla neplánovaně poctěna vítězem několika soutěží v pojídání "čehokoliv". Pan Jaroslav Němec, který zvítězil, přijel na naši akci cíleně, aby zjistil jak se u nás soutěží. Co jsme dodatečně zjistili, tak pro toho, kdo chlapíka ze Svitavska zná, nejde o žádné překvapení. Už téměř deset let totiž jako profesionální jedlík objíždí soutěže v pojídání po celé republice. Není pro něj problém během sedmi minut nasoukat čtyři čtvrtkilové jitrnice, během pár minut do sebe nahází třeba kilo krvavých steaků, hromadu šišek s mákem, hrnec krupicové kaše, bramborové knedlíky s cibulkou, borůvkové knedlíky, hamburgery... nic mu prý nedělá problém.

Nádvořím se linuly tradiční i netradiční písně cimbálky Josefa Imricha, v dílničkách děti pekly vlastnoruční kreace z listového těsta s meruňkovým džemem, tvořili netradiční klobouček s meruňkou a origami. Na závěr odpoledne zatančili naši Přátelé country.

Ani v sobotu zde nechyběl informační koutek o životě sysla u nás a samozřejmě nejzajímavější pro malé i velké bylo syslí mláďátko.

Cílem této akce je podpořit návrat jak Velkopavlovické meruňky, tak rozšíření ploch sadů s meruňkami.
Aby zůstalo v platnosti, že spojení "Víno a meruňky" patří k Velkým Pavlovicím.

 

Velké poděkování patří těm, kteří se na realizaci této akce podíleli,
ať v období příprav, tak v den vlastní realizace.

 

Návštěvníci z blízkého okolí i z větších vzdáleností ji kladně hodnotili, těšili se na příští rok a dotazovali se, jaká bude změna jídelníčku, co připravíme za novinky. I my se budeme těšit a připravíme pro Vás určitě zase něco nového. Samozřejmě meruňkového :-).

 

Město Velké Pavlovice & Ekocentrum Trkmanka * www.ekocentrum-trkmanka.com


 

 

Fotogalerii z II. ročníku VELKOPAVLOVICKÉHO MERUŇKOBRANÍ
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2016 Oldřich Otáhal

 

 


05-07-2016-BK