Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

HOREM KOLEM DOLEM jihomoravskou Saharou

Také máte hluboko v hlavě uložené nesmyslné klišé, že je jižní Morava rovinatá placka? Ale kde že! I v této končině můžete jezdit doslova a do písmene HOREM KOLEM DOLEM a to rovnou po vinařských tratích a na horských kolech. Nevěříte? Tak se zeptejte celé šedesátky účastníků již třetího ročníku stejnojmenné cyklistické akce, která se uskutečnila ve Velkých Pavlovicích o pátečním státním svátku 6. července 2012. Dali si řádně do těla a tisíckrát vyřčenou mýlku o jihomoravských rovinkách nadobro prolomili!

Zdatní cyklisté měli možnost vybrat si ze dvou nabízených okruhů a to o délce 25 km a 10 km. Ani šílené vedro o teplotách až 36°C ve stínu rovnou polovinu neodradilo od odvážného úmyslu a skutečně si nadělila delší trasu. Opatrnější zbytek si dal raději kratší „desítku“. Ať už tak či onak, čekal na všechny velmi náročný cyklovýšlap po značně zvlněném terénu vyhlášených vinařských tratích okolo městečka Velké Pavlovice.

Po trase bylo připraveno pět zastávek s informačními tabulemi tématicky zaměřenými na historii a současnost viničních tratí, vinařství a pěstování révy vinné. Zároveň byly tyto zastávky pojaty jako občerstvovací stanice, kde bylo možné ochutnávat víno pěstované právě v těchto místech. Průvodce a současně i hlavní organizátor akce, pan Karel Reichman, účastníkům putování povyprávěl spousty zajímavostí a ochotně a trpělivě odpovídal na všetečné dotazy.

Náročný výlet byl zakončen v turistickém areálu Nad Zahradami s rozhlednou Slunečná. Kdo měl ještě zbytky sil a energie, mohl pokořit jako pomyslnou třešničku na dortu pětasedmdesát schodů dělící pevnou vinorodou zemi od ochozu a rozhlédnout se do kraje. Krom ohromného výhledu do dáli měl možnost ještě kouknout přímo pod sebe a všimnout si, že se mezi povětšinou dospělými účastníky cyklovýšlapu pohybuje i jeden sedmiletý hošík. Ten, navzdory všem kopcům a horkům, ujel celou trasu sám na vlastní pohon. Proto smekáme a chválíme!

Akce HOREM KOLEM DOLEM, pořádaná místním o. s. JPK, se konala za podpory Vinařského fondu, ve spolupráci s Městem Velké Pavlovice a provozovatelem areálu pod rozhlednou Slunečná. Všem patří velké poděkování, stejně tak i všem účastníkům za výdrž pravé jihomoravské Sahary, ať už byli z Náchoda, Ostravy, Českého Krumlova, Karlových Varů, Prahy, Plzně nebo Mělníka :-)!

Karolína Bártová

 

Fotogalerii z cyklovýšlapu HOREM KOLEM DOLEM
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2012 Karel Reichman

 

 

07-07-2012-BK