Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hora je zaražená, cesta do vinic zakázaná

„Pokud nejste žena požehnaná, nebo člověk na těle či duchu postihnutý, musíte si až do vinobraní nechat zajít chuť na hrozny z vinohradů okolo Velkých Pavlovic – tak říká staré horenské právo. Kdo neuposlechne, bude mu ruka zťata, nebo aj o holý život dojde!“ To bylo opět po roce důrazně připomenuto občanům města a také všem ostatním přítomným v rámci scénického ztvárnění tradičního vinařského obřadu Zarážení hory, které bylo jedním z hlavních bodů odpoledního programu letošního Velkopavlovického vinobraní.
 
Největší ohlas mělo tradiční hlášení městského rozhlasu a současně také jednání rady města, tentokrát za zavřenými dveřmi vinného sklepa. Život ve městě se probíral vskutku podrobně, avšak jako vždy s notnou dávkou humoru a nadsázky.

Přestože mělo být původně vše patřičně utajeno, můžeme kupříkladu již nyní prozradit, že rozhledna nemá půlku střechy „páč na to nevyšla dotace“ a také, že bude pod rozhlednou zprovozněna půjčovna motyk pro prácechtivé turisty. Za výpůjčku zaplatí každý zájemce symbolickou stovku a za zakopání hektaru vinohradu padesát korun. A tak se mohou místní vinaři už dnes těšit, že se díky rozkvětu cestovního ruchu ve Velkých Pavlovicích v následujících letech tolik nenadřou a navíc ještě vydělají.

Před vystoupením místních divadelníků se na sólo za sokolovnou dostavila početná velkopavlovická chasa ve svátečních i pracovních krojích, která před tím prošla slavnostním průvodem ulicemi města. Do kroku vyhrávala dechová hudba Legrúti, jež se poté za sokolovou střídala s cimbálovou muzikou Kapric. V souladu s tradicí nesměly chybět typické symboly vinobraní - obrovské hrozny révy vinné svázané šikovnými prstíky mladých dívek z desítek malých hrozínků.

 

Fotogalerii ze slavnostního průvodu městem, Zarážení hory a vystoupení
dětské dechovky při ZUŠ V. Pavlovice otevřete kliknutím na obrázek…

 

Foto © 2009 Milán Pecka

 

06-09-2009