Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Holubi míří na dlouhou trať

V pátek 17. června bylo před velkopavlovickou chovatelskou halou neobvykle rušno. Na I. závod dlouhých tratí Aachen 1 zde své holuby nasazovali holubáři z celé jižní Moravy. Šedesát dva chovatelů ze ZO chovatelů poštovních holubů Břeclav, Hustopeče, Lednice, Mikulov, Rakvice, Velké Pavlovice a Křepice vyslalo 335 holubů na závod dlouhý 798 km. Celkem se závodu zúčastní 2000 holubů.


 Závody poštovních holubů

Závody se konají pravidelně od začátku května do začátku srpna, zpravidla každý týden v sobotu či neděli. Rozpis závodů dostávají účastníci již v zimě.

Závodí se na tratích 120 - 700 km, v ojedinělých případech i na vzdálenosti 900 -- 1200 km. Tuto krajní vzdálenost urazí holub asi za den. V minulosti byly podniknuty i mnohem delší úspěšné lety, např. přes Atlantický oceán. Nejvyšší letová rychlost dosahuje za běžného počasí až ke 125 km/hodinu a v případě příznivých povětrnostních podmínek i 150 km/hod.

Holubi se hromadně svážejí v místních organizacích na svozové místo a jsou transportováni ve speciálních boxových přívěsech na kamionu na místo hromadného vypuštění. V kamionu mají holubi možnost napojení a nakrmení. Před vložením do boxů se holubům zkontrolují čísla kroužků a přidělí se jim další speciální kroužek. Tento je po doletu holuba ihned sejmut chovatelem a vložen do tzv. konstatovacích hodin, kde je tímto změřen a zadokumentován čas doletu. Veškeré úkony jsou přísně kontrolovány, hraje se fair play. Moderní doba přináší tzv. elektronický systém za využití čipů, který v blízké budoucnosti nahradí konstatovací hodiny. Protože každý holubník se nachází v jiné vzdálenosti od místa vypuštění, je na měření úspěšnosti závodníků vyvinuta speciální metoda s rovnými podmínkami pro všechny.

Nejrychlejší holubi a další holubi, kteří se umístili mezi prvními 20 - 33 procenty (dle pravidel v jednotlivých zemích), jsou honorováni oceněním. Úspěšně nalétané kilometry v této procentuální skupině se každému jedinci zapisují a poté hodnotí za rok a celý život. Jsou rovněž předpokladem účasti na výstavách.

V České republice je oficiálně registrováno přes 4000 poštovních holubářů.


Fotogalerii z nasazování holubů na závod otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2011 Bronislav Procinger

18-06-2011 PV