Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hodovní pondělí ve znamení zavádky letos končilo deštěm

Zavádka, která se tančí o pondělním hodovním odpoledni, by ještě i v dnešní době měla být vrcholem slavností. Někteří návštěvníci a milovníci folklóru, kteří pravidelně přijíždějí na hody do Velkých Pavlovic, považují právě pondělní program zavádka za nejpřitažlivější z celých slavnostních dnů. Všichni v tento okamžik zpomalí a zvážní, jako by si uvědomovali, že jsou těmi, kteří udržují v živé formě a nezměněné podobě folklórní tradice a rituály tak, jak se postupně vyvíjely od dávných dob.

Rok po roce se při dechové hudbě a zpěvu „ženáčů“ tančí zavádka, při které jednotliví stárci a sklepníci postupně berou k tanci – zavádějí do tance - svoje stárky a sklepnice. Stejně tak se přidá do tance i zbytek krojované chasy. Stárci a sklepníci v průběhu tance zavádějí k tanci rodiče stárky či sklepnice. Obdobně tak i ostatní krojovaní zavádějí své tanečnice jejím rodičům nebo známým. Postupně tak dojde k zavedení a tanci všech přítomných.
Je důležité připomenout jména nejznámějších autorů textů velkopavlovické zavádky. Jsou jimi Vladislav Blata, Vladimír Otáhal, Jan Michna, především také Josef Dostoupil, který za dlouhá léta autorství vtiskl zavádce specifický ráz a charakter: sloky vtipně popisují jednotlivé stárky, sklepníky i sklepnice. Mají nejenom pobavit, ale i reagovat na dění ve městě.

Jenom závěr celého pondělního dne trošku pokazil déšť, který v krajině tolik chyběl po celé léto, ale který nemusel přijít zrovna včerejšího večera. Fotografie, které si můžete prohlédnout ve fotogalerii, však ukazují, že to byla pouze maličká tečka na rozjásaném letním nebi.

 

Mgr. Dana Růžičková


 

Fotogalerie I. * Průvod  krojované chasy * otevřete po kliknutí ZDE

Fotogalerie II. * Odpolední zábava na sóle * otevřete po kliknutí ZDE

 

Foto © 2014 Věra Procingerová

 

19-08-2014/RD