Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hodovní neděle skrze clonu fotoaparátu

Nejhonosnějším dnem celého třídenního hodovního veselí je neděle. Prvním dnem slavností nás prostřednictvím své bohaté fotogalerie provede místní fotograf pan Radomír Zapletal, kterému tímto za snímky velmi děkujeme. A zároveň se můžeme začíst do řádků nové knihy „Velkopavlovické hody – historie a současnost“, které nám osvětlí smysl řady zvyků a rituálů…

 

Co říká na hodovou neděli kniha „Velkopavlovické hody – historie a současnost“?


UVIDÍTE, ŽE…

… hodová neděle je nejslavnostnější a nejhonosnější den hodů. Od nepaměti začínají slavnostní mší v kostele za účasti stárků a stárek, kdy první pár přináší při mši obětní dary. Po mši chasa pozve pana faráře a průvodem přejde k panu starostovi se žádostí o povelní hodů. Následuje zvaní všech občanů Pavlovic a jejich hostů k návštěvě hodů a hodků. U každé stárky se při zvaní tančí sólo, stejně tak u pana starosty.

Odpolední pochod stárků a chasy ke stárce, u které se sejdou všechna krojovaná děvčata, se opakuje postupně každý den, stejně jako sólo pro rodiče stárky. Průvod od stárky za Sokolovnu pod máji je divácky nejvděčnějším okamžikem hodů. Nejenže je dán prosto kráse a barvám krojů, ale také si uvědomují vlastní historické specifikum hodů, sílu této tradice a její odkaz ve všech stárkovských generacích ve Velkých Pavlovicích.

V neděli odpoledne se sjíždějí chasy z přespolních obcí, které jsou patřičně přivítány a pohoštěny. V podvečer je jim vyhlášeno „sólo přespolní“ a krásná podívaná vrcholí.

(Zdroj: kniha "Velkopavlovické hody - historie a současnost", rok vydání 2010)

 

Fotoreportáž Radomíra Zapletala - HODY 2010 * Neděle 15. srpna 2010


FOTOGALERII z dopoledního zvaní k hodovnímu veselí
otevřete kliknutím ZDE

FOTOGALERII z odpoledního průvodu krojovaných městem otevřete kliknutím ZDE

FOTOGALERII z taneční zábavy za sokolovnou otevřete kliknutím ZDE

 

Nedělení průvod městem se zdál být bez konce... (Foto © 2010 Radomír Zapletal)

 

17-08-2010-BK