Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hodovní mája je v Pavlovicích, dnes už bude stát

Mája, toť neodmyslitelný symbol jihomoravských krojovaných hodů. Nesmí chybět v žádné obci, kde se tato tradiční folklorní událost odehrává, tedy ani ve Velkých Pavlovicích. Hody začínají již tuto neděli a my vám můžeme s klidným svědomím sdělit, že první krok k vztyčení máje na hodovním place je bezezbytku naplněn. 

Ve čtvrtek, dne 11. srpna 2022, přivezla mužská část velkopavlovické chasy do města "materiál" na letošní máju - tedy prozatím neopracovaný vysoký kmen stromu včetně zelené špičky. Po přivezení máje čeká na chlapy pořádný kus práce. Máju musí do hladka opracovat, odstranit postranní větvičky, kůru, vyhladit nerovnosti a provést spoje jednotlivých částí, což je snad nejzodpovědnější činnost, která nesnese sebemenší chybu. Ta by se totiž během stavění velmi rychle a především fatálně projevila. Rozhodně není příjemné, když se opracovaný kmen před zraky vždy početného publika zbortí...

Zelený vršek hodovní máje je "estetická" výzva pro něžnou - ženskou - část chasy. Děvčata mohou dát volný průběh své fantazii a vkusu a máji ozdobit. Jako každoročně a v souladu s tradicí použijí pestrobarevné pentle, připevní první dozrálý hrozen révy vinné a také ozdobí věnec, jež je nedělitelnou součástí okrasy máje.

Tímto jest hotovo a připravená mája už čeká jen na postavení. Přijďte! Především prosíme silné a zdatné muže, aby přiložili ruku k dílu. Stavění hodovní máje je totiž důležitou a náročnou peripetií, nezbytně vyžaduje vydatnou pomoc početné skupiny silných a fyzicky schopných mužů.

Mája se bude stavět ve Velkých Pavlovicích dnes, v pátek 12. srpna 2022 od 18:00 hodin. Dorazte včas!
Chlapi pracovat a dívky a ženy coby ozdoba a podpora!

POZVÁNKU na VELKOPAVLOVICKÉ KROJOVANÉ HODY roku 2022 * stáhnete kliknutím ZDE

Folkor ve městě * HODY 2022 - Příprava hodovní máje

Text: Karolína Bártová / Foto: Věra Procingerová / 12.8.2022