Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hodové pondělí ve znamení zavádky

U druhé stárky, Kateřiny Kocmanové, na ulici V Sadech se seřadil slavnostní hodový průvod v pondělí odpoledne. To už měli stárci a ostatní mužští členové Velkopavlovické chasy za sebou pěkných pár kilometrů, které za neděli a pondělní dopoledne při zvaní, v nedělním  průvodu i na sóle stačili "odpochodovat". Hodovnímu maratonu by asi mělo předcházet celoroční posilování kondice.

Je proto dobře, že pondělní taneční odpoledne se nese v duchu  tradiční stárkovské zavádky, jejíž melodické, klidné tóny dávají vyniknout kráse velkopavlovických krojů, tanečnímu nadání všech na parketu i prvním krůčkům těch, kteří se na roli stárek a stárků teprve připravují. Protikladem jsou ovšem vtipné sloky písně, kterou závádku doprovází mužácký sbor. Složit text této písně je jistě každoročně nelehký úkol: musí být vtipná, pravdivá, trošku ironická, ale urazit by neměla nikoho.

Pondělní počasí bylo velkopavlovickým hodům stále nakloněno, program přilákal mnoho desítek návštěvníků, nikdo neomdlel a nikoho nemuseli kárníci vézt domů na tragači. I když se po večeři zavádka změnila v další hodiny taneční parády, tentokrát při dechovce Zlaťulky. Velkopavlovická chasa to nejenom vydržela do pozdní (nebo spíše raní) noci, ale právě teď se připravuje na další odpolední průvod a další hodovou zábavu.

Text: Dana Růžičková / 15. 8. 2017


Hodové pondělí 2017