Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hodová neděle jako vymalovaná

Tradiční mší v kostele Nanebevzetí Panny Marie začaly včera dopoledne  slavnostní chvíle nedělního hodového dne, kdy stárky a stárci, sklepníci a sklepnice žádají o požehnání hodovní slavnosti. Další zastavení s významným aktem se odehrálo před budovou Radnice, neboť bez souhlasu starosty města by se hody nemohly konat, současně zve chasa k účasti na hodové zábavě. Sklepníci a stárci v naděli dopoledne obešli také polovinu města, aby pozvali všechny občany.

Hodiny nedělního dopoledne utekly velmi rychle, nebylo ani moc času na odpočinek. Pod taktovkou dechové hudby Vacenovjáci vykročí chlapci k domovu první stárky, kde vlastně krojovaný průvod teprve nabral na své pravé kráse. Letos začal na ulici Dlouhá u Nikoly Kynické, skupinka dětí, v malých krojích pestrá jako motýli,  a téměř 50 krojovaných párů končilo  svůj průvod městem na ulici Hlavní a jako každý rok na sóle za sokolovnou, kde pokračovala tradiční hodová zábava do ranních hodin. 

Letošní pořadatelé se mohou radovat ze skutečně nebývale velké účasti, vždyť kromě nejbližších sousedů a kamarádů přijely krojované skupiny třeba až od Brna nebo z mikulovských Bavor.

To, co je pro domácí možná i "normální" hodovou každoroční skutečností, to je pro hosty a návštěvníky Velkých Pavlovic podívanou, která je nechává v úžasu a okouzlení stát na chodníku před průvodem, nebo vášnivě cvakat objektivy fotoaparátů či .mobilů. Na průběh hodovní neděle se můžete podívat ve fotogalerii.

Text: Dana Růžičková  / 14. 8. 2017


Hodová neděle 2017