Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hodová neděle

Přesně jako před pěti lety připadla neděle 18. srpna na první den krojovaných hodů. A opět hráli k tanci i poslechu Vacenovjáci. Ovšem tentokrát byla neděle pod taktovkou nových tváří, jak mezi osmi zvolenými stárkujícími páry, tak částečně i v chase, do které přibyli noví nadšenci pro folklórní tradice. 

Krojovaní měli již od nedělního rána zcela nabitý program. Neodmyslitelným startem prvního dne hodů je mše svatá v kostele, po které se vydá chasa požádat k radnici starostu o povolení hodů a také ho pozvat na zábavu. Zatímco dívky utahovaly tkaničky na blinerkách a chystaly se do sukní, chasníci mezitím zvali dům po domu místní občany na čtyřdenní největší folklorní událost ve městě. 

Společně pak již v párech prošli slavnostním průvodem od první stárky, odkud bylo sólo "co by kamenem dohodil". Ovšem slavnostní průvod musí být nejen krásně barevný a uspořádaný, ale také hodně dlouhý - nejlépe nejen na délku trasy, aby se podívali a pokochali všichni, ale také na počet krojovaných párů, kterých bylo letos téměř padesát. Obojímu tedy bylo letos splněno zadost. Mezitím slunce jakoby vracelo prvnímu páru peripetie s počasím při stavění máje, takže jim na jejich den hřálo tak vydatně, že krojovaní i přihlížející byli vděční za každý kousek stínu, který jim během průvodu nadělila ulice Hlavní. 

Na sóle, kde je čekali natěšení místní i cizí návštěvníci, si stínu ani odpočinku krojovaná mládež neužila. Po vlastním sóle bylo potřeba vítat přijíždějící přespolní chasu, z níž nechyběly stálice  na našich hodech - chasa z Bořetic, Vrbice či "Rychlé šípy" z Němčiček. Poslední krojovaní přijížděli ještě i ve večerních hodinách, dávno po sóle přespolních, které je tradicí nedělního odpoledne. 

Hodová neděle ve fotografiích

Fotogalerii Miloslava Dvořáka z nedělního odpoledne otevřete kliknutím ZDE


Text: Lucie Gawlová / Foto: Oldřich Otáhal a Miloslav Dvořák / 19.8.2019