Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hodová neděle

Snad každý, kdo se v neděli 18. srpna 2013 zdržoval ve Velkých Pavlovicích, nedočkavě vyhlížel v ulicích našeho města slavnostní hodovní průvod. Velkopavlovičtí občané, jejich hosté i náhodní návštěvníci se mohli radovat z pohledu na nádherné a bohaté kroje, které zdobily děti, dívky a chlapce i některé ze dříve narozených. Krojovaných párů vykračovalo letos v průvodu do rytmu dechovky 47. Za doprovdu dechové hudby Vacenovjáci v jeho čele kráčely čtyři páry stárků a čtyři páry sklepníků. Těmto šestnácti vyvoleným členům chasy je každoročně právem věnována největší pozornost. Nutno však připomenout, že početný průvod, kterým jsou velkopavlovické hody proslulé daleko za svými hranicemi, tvoří více než 250 dětí a mladých lidí v krojích. Hodovní neděle se letos mohla pochlubit neobvyklým počtem přespolních krojovaných návštěvníků a také desítkami fotografů, kterými se průvod i sólo jenom blýskaly. Plně obsazené stoly i parket sóla svědčí o tom, že obliba hodů u místních občanů i návštěvníků každým rokem stoupá.

Všem krojovaným, ať už s funkcí stárkovskou či sklepníkovskou, ale i ostatní chase a jejich nadšeným a obětavým rodinám je třeba upřímně poděkovat za udržování tradic a účast na přípravě, organizování a pořádání třídenního hodovního maratonu.  Je skvělé a obdivuhodné, že se v našem městě a v jednotlivých rodinách najde tolik ochotných dospělých a tolik mladých nadšenců, aby zvládli připravit slavnostní kroje, postarat se o dechové hudby, organizační záležitosti, přípravu sokolovny a sóla a ještě se na tři dny obléknout do kroje a vyrazit na hodovní zábavu. Poděkování jistě patří také městu Velké Pavlovice a TJ Slavoj, jejichž zaměstnanci a členové jsou v době přípravy a v době konání hodů vidět doslova na každém kroku.

Stárky, sklepnice a sklepníky můžeme letos v průvodu vidět v následujícím pořadí:

Barbora Grůzová a Jiří Schäfer
Veronika Halmová a Roman Halm
Magdaléna Gazdová a Jaromír Hasík
Lenka Procingerová a Jakub Svoboda

Lenka Michnová a Jan Schäfer
Štěpánka Veverková a Jakub Procinger
Michaela Gazdová a Stanislav Prachař
Nikola Kynická a Martin Svozil


Hodová mše svatá - fotogalerii otevřete kliknutím ZDE

Žádání starosty o povolení hodů - fotogalerii otevřete kliknutím ZDE

Krojovaný průvod a odpolední zábava na sóle - fotogalerii otevřete kliknutím ZDE

 

Foto © 2013 Bronislav Procinger

 

19-08-2013 PV