Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hlídání vinic

Od 13. září se strážník MP dohodl s vedením města na intenzivním hlídání vinic a polností a to především v nočních a ranních hodinách, tedy od stmívání do rozednívání.
"Noci jsou už dlouhé a noční služby jsou vždy velmi náročné, obzvláště pokud sloužíte sám - tedy s policií ČR na telefonu", konstatuje strážník.

Aby bylo hlídání efektivní je potřeba vybrat ten správný způsob. Hlídat na jednom místě s vypnutými světly nebo objet co nejvíce tratí s dálkovými světly? Jezdit jenom po hlavních-zpevněných komunikacích nebo hlavně po těch horších kolem vinic? Jezdit navečer, kolem půl noci nebo ráno? Nebo snad dopoledne? Vybrán byl kompromis. Strážník MP projíždí tratěmi, ale občas je také na "čekané".

Polnosti a obzvláště vinice se kontrolují ve dne, v noci, při stmívání i rozednívaní. "S vedením města jsem se dohodl na službách po několika málo hodinách. Abych se vyspal, ale také abych byl schopen pracovat pár hodin i ve dne", poodhaluje časový rozpis služeb strážce vinic.

Od 13. září do rána 17. září bylo odslouženo při měsíčku 18 hodin a za svitu slunce 6,5 hodiny, celkem tedy tři pracovní dny za dva. V následujících dnech bude situace obdobná.
K hlídání vinic není potřeba speciálního vybavení, přesto strážník MP používá zapůjčený halogenový reflektor s ovládáním. "Je s ním možné dohlédnout na několik set metrů. Ovládá se podobně jako auto na dálkové ovládání, ale podotýkám, že sledování cesty a řádky vinic je někdy obtížné. Na komunikacích, kde platí pravidla o provozu samozřejmě sleduji pouze dění na komunikaci", usmívá se strážník.

Záznamová zařízení jsou používána standardně, nic speciálního. Kamera a fotoaparát. O tom, zda je někdo zrovna natáčen se onen "zájmový objekt" nedozví, strážník nemusí na tuto skutečnost upozorňovat.

A jaký je výsledek?
O tom se dá polemizovat, kolik zlodějů bylo vyrušeno se nikdo nikdy nedozví. Zatím byla udělena jedna bloková pokuta a to turistce, která si škubala hrozny do tašky. Vyšly ji dráž jak v obchodě a ještě je musela vrátit.

Za zmínku stojí také vyplašení několika hlídačů vinic, za což se jim omlouvám :-)

Petr Hasil


 

Noční hlídka pod rozhlednou...

 

17-09-2012 PV