Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hlasujte pro Evropský strom roku 2015

Stromy jsou fascinující, znamenají život, pomáhají nám a dávají nám pocit jistoty. I proto si zaslouží naši ochranu a péči. Soutěž Evropský strom roku vznikla v roce 2011 v návaznosti na oblíbenou anketu Strom roku, kterou v České republice dlouhodobě pořádá Nadace Partnerství. Do finále evropské soutěže vždy postupují vítězové národních kol.

Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, kterého bychom si měli vážit a chránit jej. V Evropském stromu roku na rozdíl od jiných soutěží není důležitá krása, velikost nebo věk, ale příběh a spojení s lidmi. Hledáme totiž stromy, které se staly nedílnou součástí širší komunity.

Každoročně se do ankety zapojují desítky až stovky tisíc lidí a počet zúčastněných zemí se z původních 5 navýšil na 14. Hledáme další partnery v evropských zemích tak, aby se téma ochrany stromů jako nositelů genia loci stalo předmětem mezinárodní debaty.

Za Českou republiku byla v letošním roce nominována 257 let stará borovice černá, která je dominantou zámeckého parku ve Velkých Opatovicích. Svým vzhledem, který připomíná sedmihlavou saň, přilákala mnoho generací dětí k lezení po větvích. Podle pověsti se jedná o zakletého draka, se kterým bojoval svatý Jiří, jemuž je zasvěcený místní kostel. Borovici se říkalo Julinka, protože pod ní na bílé lavičce sedávala hraběnka Julie Herbersteinová, poslední majitelka opatovického panství. Borovice byla vybrána jako mateční strom pro sběr semen k dalšímu množení.

Za Slovenskou republiku je nominován 200 let starý morušovník bílý z družební Senice. Morušovník patří k nejkrásnějším a nejstarším stromům ve slovenské Senici. Běžně se s takto ohromným morušovníkem nesetkáte, natožpak ve středu města. Velkolepý, majestátní strom trpělivě shlíží na neustále se měnící svět. Kdysi rostl na poklidném okraji města, dnes je obklopen rušným sídlištěm, na němž vyrostly celé generace dětí. Obyvatelé Senice ho nazývají majákem minulosti, který na nás v této hektické době pomrkává svým klidem a trpělivostí.

 

Hlasovat v anketě Evropský strom roku pro opatovickou borovici můžete po kliknutí ZDE

 

Hlasování probíhá od 1. do 28. února 2015

 

Foto: Lenka Grossmannová

20-02-2015 PV