Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hasičům dosloužilo čerpadlo. Pomůžete jim koupit nové?

Něco málo o našich hasičích…
Jednotka sboru dobrovolných hasičů a Sbor dobrovolných hasičů – parta chlapů (a jejich žen či přítelkyň), kteří jsou k dispozici vždy, když je člověk potřebuje. Ať už při požáru, velké vodě, větru nebo autohavárii, ale i při „drobnostech“ jako jsou vosí hnízdo nebo včelí roj, vysvobození zvířecího mazlíčka apod. Poslední roky je jejich neocenitelnou pomocí i výjezd k záchraně života s použitím AED. Jsou zkrátka tam, kde je jich zapotřebí. 

Ale i svůj volný čas věnují lidem. Najdeme je na kulturních akcích ve stáncích s občerstvením, před Vánocemi zpříjemňují náladu objížďkou města vánočně vyzdobenou technikou, silvestrovský ohňostroj, akce pro děti, Velkopavlovická lávka, lampionový průvod, dětské maškarní odpoledne a spousta dalších…

Když jsem před 12 lety hledala nějaké sportovní vyžití pro svého syna, litovala jsem, že u nás už delší dobu nefunguje družstvo v hasičském sportu. Oslovila jsem Petra a Frantu, jestli se do toho nechtějí pustit. Nebylo to pro ně jednoduché, přesto po čase toto dětské družstvo sestavili a začali trénovat. 

Pro představu – není to jedna hodina týdně, kterou se dětem věnují, jsou to celé soboty a neděle, které s nimi tráví na soutěžích po širokém okolí, je to zimní příprava v tělocvičně, letní na hřišti, spousta hodin a práce. Chce to velkou ochotu trenérů, ale i jejich rodin. Za dobu, kdy reprezentují Velké Pavlovice, kluci a holky z dětského družstva prošli dorostem a dnes jsou už dospělí. Na závody stále jezdí, a navíc pomáhají trénovat další pokolení. Myslím, že neskromně mohu říct, že družstva Velkých Pavlovic už mají své nezastupitelné jméno na předních místech v hasičských soutěžích. Proto mě před týdnem nenechala chladnou zpráva ze soutěže v Moutnicích, kdy dorost i mužské družstvo odběhli svůj start a ženy už běžet nemohly, protože vodní čerpadlo po letech dosloužilo a řeklo dost. Mrzelo mě to o to víc, že ač je to pro holky první sezóna, obsazují 1.místa. Situaci je třeba řešit, protože sezóna probíhá a všichni naši sportovci nasadili svou laťku dost vysoko. Nyní je velká snaha hasičů čerpadlo opravit alespoň tak, aby ještě chvíli vydrželo, ale je potřeba myslet na budoucnost. 

Myslím, že budu mluvit za mnohé rodiče, jejichž děti byly a jsou členy těchto sportovních družstev, že je to pro děti zábava, smysluplné využití volného času, a to i pro ty, kteří nejsou nadaní sportovci, muzikanti či tanečníci. Je to sport, který má jako přidanou hodnotu hasičskou a zdravotnickou přípravu, vzájemnou spolupráci, hru fair play a mnohé další bonusy. 

Nyní je potřeba „klukům“ vrátit jejich obětavost a pomoci v další cestě. Nové čerpadlo stojí asi 250 000,-. Dobrovolní hasiči jsou nezisková organizace, takže kde vzít a nekrást? Když každý pomůžeme, jak je v našich silách, myslím, že bychom zvládli novou „mašinu“ pro naše sportovce sehnat. 

V sobotu 8.7.2023 se bude již po jednadvacáté konat Noční soutěž v požárním útoku „O pohár starosty města Velké Pavlovice 2023“. Bohužel, závodit nemohou všechna naše družstva, aby mašina vydržela. Součástí programu bude i tombola, jejíž výtěžek půjde na pořízení nového sportovního čerpadla. Podpořte prosím hasiče svou účastí či drobným příspěvkem, ať mohou velkopavlovická družstva dál ukazovat svoje kvality mezi soutěžními týmy. 

Za všechny hasiče děkuji!   

SDH * Hasičům dosloužilo čerpadlo. Pomůžete jim koupit nové?

Text: Dagmar Šmídová / Foto: archiv SDH Velké Pavlove / 4.7.2023