Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hasiči odstraňovali větve z komunikace, večer hasili ve Vlasaticích

V úterý 30. října v 10.37 hod. vyjížděli velkopavlovičtí hasiči k odstranění stromu na komunikaci mezi Bořeticemi a Vrbicí. Při návratu domů rozřezali ještě větev stromu, která překážela na komunikaci u meruňkového sadu u bořetického letiště.

V téměř totožné době přijeli do Velkých Pavlovic hasiči HZS JMK stanice Hustopeče, kterým bylo nahlášeno, že z hotelu Lotrinský hrozí pád uvolněné střešní krytiny. S ohledem na silný vítr nebylo možné využít k opravě střechy plošinu a nebylo reálné provést opravu ani pokrývači, kteří by na střechu vylezli. Proto bylo okolí hotelu „opáskováno“ a na komunikace byli dány zábrany, které bránily vjezdům vozidel, aby nehrozilo zranění osob nebo poškození majetku padajícími taškami.

V 17.45 hod. informoval velitele jednotky operační důstojník KŘ HZS JMK o výjezdu velkokapacitní cisterny, která bude potřeba při požáru seníku ve Vlasaticích, s tím že bude výjezd vyhlášen přibližně do 10 minut. Dále bylo sděleno, že postačuje osádka pouze o dvou hasičích. Radek Konečný společně s Jiřím Schäferem vyjeli s cisternou Tatra 815-7 v 17.53 hod.. Na místě prováděli hašení a doplňování dalších cisteren. Zpět na hasičské zbrojnici byla cisterna zaparkována ve 2:37 hod.

Z pohledu „pololaika“ vám vysvětlím, proč dochází v ojedinělých případech k informačnímu telefonátu operačního důstojníka veliteli jednotky, ještě před samotným vyhlášením poplachu.

K takovému telefonátu dochází zpravidla, kdy je plánováno střídání hasičů anebo když se jedná o větší mimořádnou událost, na místě už další zasahují jednotky a je potřeba počet navýšit. Předpokládá se také delší doba zásahu nebo je zásah něčím ojedinělý, popř. se od oslovených hasičů očekávají nestandardní práce. Hasiči tak mají pár cenných minut na rychlou přípravu náhradního oblečení, které si mohou vzít s sebou, popř. si mohou s sebou vzít svačinu apod.. Také se mohou relativně v klidu rozhodnout kdo z hasičů k zásahu pojede. Není jednoduchá z ničeho nic změnit osobní plány a být půl dne „mimo“.

Takový informační telefonát jsme obdrželi před několika lety i před vyhlášením poplachu k rozsáhlému požáru lesa ve Bzenci nebo před zásahem ve Strachotíně, kdy jsme pomáhali staticky zajišťovat svah před sesuvem. 

Pro samotného operačního důstojníka je telefonát dle mého názoru důležitý i proto, že má jistotu výjezdu hasičů. Samozřejmě, hasiči zajišťují pokrytí území dle poplachového plánu, ale přeci jenom, stát se může cokoliv.   

Text: Petr Hasil, místostarosta města Velké Pavlovice / 31.10.2018