Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Hasiči mohou jezdit s novým autem bez obav, autu bylo požehnáno

Když se pořizuje hasičům vozidlo, řeší se na zbrojnicích dvě věci. Kdy se auto přiveze(kdy bude hotové) a kdy jej zkropí kapky svěcené vody z rukou pana faráře. 

Velkopavlovičtí hasiči si dali na čas, slavnostní akt se uskutečnil dva měsíce po převzetí vozidla – v neděli 27. srpna. 

Místní pan farář Marek Slatinský požehnal hasičské cisterně u velkopavlovické radnice přesně v jedenáct hodin, jak bylo plánováno.  K přítomným promluvili i pozvaní hosté Ing. Miloslav Plešinger za HZS JMK, ÚO Břeclav a Leona Žárská za Okresní sdružení hasičů Břeclav. 

Přátelského posezení u radnice se zúčastnili také členové okolních sborů, kteří veřejnosti předvedli svá hasičská vozidla. Některá novější, některá starší.

Slovo velitele jednotky, místostarosty města:

V lednu roku 2016, kdy se začalo mluvit o dotacích na velkokapacitní cisterny, jsem tomuto příliš pozornosti nevěnoval. Až kluci hasiči mi naznačili, že bychom byli hloupí takovou šanci nevyužít. (Spíše mi tedy řekli, že bych byl vůl, kdybych si to nezkusil na úřadě prosadit  J.) 

Pravda oni viděli auto v garáži (mimo jiné, do které se nevlezlo), já jsem viděl papírování, předělávání garáže, papírování, předělávání garáže a zase papírování. (Mimochodem - to papírování ještě neskončilo a bude pokračovat následujících pět let.) 

Dotační prostředky dle mého názoru kazí společnost, ale jak je momentálně vše nastaveno víme všichni. Navíc 90% dotace jsou jedny z těch nejvyšších a byl jsem postupně přesvědčen, že to auto tady, ve Velkých Pavlovicích, bude k něčemu. Že nebude jenom na okrasu a nebudeme ho používat jak onu slavnou Máňu pouze na svatby, pohřby apod. 

Během slavnostního žehnání Tatry se někteří přítomní pozastavovali nad poškrábaným lakem na desetiletém MANovi, někteří si možná všimli lepeného zrcátka nebo chybějícího plastového krytu na přední masce auta. Jóó, kdyby to auto stálo v garáži a nehasilo v polích, lesích, u vinohradů, na mezích, a nejezdilo po uzoučkých polních cestách zarůstajících keři a stromy, bude pořád jako nové. Do podobného stádia jednou dojde i nová Tatra. Nebudeme se tak za pár let dívat na nablýskanou karoserii, nablýskaný interiér kabiny, ale budeme se dívat na auto, které bude sloužit pro nejtěžší práci v náročných podmínkách – a věřím, že bude sloužit dobře a když bude potřeba, velkopavlovické kluky podrží. 

Závěrem:

Větší finanční prostředky by nikdo neinvestoval do nefungující společnosti – do nefunkční skupiny lidí. Věřím tomu, že zastupitelé města Velké Pavlovice odsouhlasili pořízení cisterny také proto, že si ji velkopavlovičtí hasiči zaslouží. Je na ně spolehnutí a nenechají nikoho ve štychu – to teď nemyslím jenom při požárech a jiných kalamitách. To myslím i mimo profesní život dobrovolného hasiče,…kluci to prostě mají v srdíčku.

Pořízení nového auta může být bráno i jako taková odměna – odměna pro hasiče. To ano, ale určitě je to dobrá volba pro celou společnost!

Petr Hasil

Žehnání nové velkokapacitní CAS

Text: Petr Hasil, místostarosta města / Foto: Oldřich Otáhal / 29.8.2017