Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Gymnázium a projekt Podpora mladých dobrovolníků v Senici

Psalo se 2. března 2023, když jsem se s několika studenty našeho velkopavlovického gymnázia rozhodl jet na akci na Slovensko. Vydali jsme se do partnerského města Senica, kde na nás čekal záživný a zajímavý program.

Hned po příjezdu jsme se ubytovali v hotelu Arli a rozdělili jsme se do pokojů po dvou, nebo po třech. Hned potom co jsme se zabydleli nás čekala první aktivita v kavárně DAV. Zde jsme dostali zajímavou a strhující přednášku od místního dobrovolníka Lukáše a poprvé jsme se setkali se studenty ze Senice.

Přednáška byla zpracována ve formě workshopu, tudíž jsme byli taktéž aktivně zapojeni do diskuze a kdykoliv jsme měli možnost zeptat na otázky ohledně jeho práce. Bylo nám sděleno mnoho zajímavých informací od organizování Erasmu po odlehčenější projekty, jako například Hug Day, který byl prozatím pořádán každoročně.

Zbytek dne se nesl už ve volnější formě. Po přednášce jsme si mohli zajít nakoupit do místních obchodů a hned potom jsme se odebrali do restaurace Sunny posilnit se vydatnými a velmi chutnými obědy. Vybrat jsme si mohli buď boloňské špagety nebo flamendr. Po společných chvílích strávených u oběda jsme se s přáteli ze Senice pro tento den rozešli. Naše velkopavlovická studentská skupina se přesunula na hotel, kde jsme strávili zbytek dne a blíže jsme se poznávali.

Druhý den jsme se hned zrána přesunuli do Letohrádku města Senica. Zde jsme se dozvěděli o historii města a také různé zajímavosti a tajemství, kterými je Senica opředena. Myslím si, že je zapotřebí zmínit, že se v Letohrádku nacházela úchvatná výzdoba ve speciální místnosti, která byla dedikována přímo Valentýnu, což objektivně všechny studenty velmi zaujalo. Po prohlídce jsme byli nabuzení a hned jsme šli na další zastávku našeho denního programu. Tou byla to návštěva primátora Senice, který úzce spolupracoval s dobrovolníky ze Senice a také se s velkým nadšením angažoval do jejich činnosti. Byla to krátká, ale velmi zajímavá zastávka, kde jsme se dozvěděli mnoho podnětných informací. 

Poté jsme se pěšky přesunuli do venkovské části Senice s názvem Čačov. Tam jsme se zastavili především u mlýna, který byl kompletně přestavěn výhradně dobrovolníky. Mlýn má sám o sobě velmi bohatou historii zasahující až několik set let zpět. Po seznámení s mlýnem se naše aktivity daly vyhodnotit spíše jako střídmé. Den se pomalu chýlil k večeru a my jsme se raději rozhodli vzájemně se seznamovat prostřednictvím společenských her. Náš druhý den na Slovensku byl sice moc zajímavý, ale zároveň i celkem dost vyčerpávající. 

Poslední, tedy třetí, den jsme se pouze nasnídali v již zmíněném hotelu Arli a vydali se na cestu domů.

Výlet do Senice jsem si velmi užil a jsem velmi rád, že jsem se této akce zúčastnil. Myslím si, že mi tato aktivita dala do života nespočet užitečných informací, které stojí za to si udržet v mysli i srdci. Nejvíce mě ovšem inspiroval výklad o Erasmu a jeho organizování, který mě přímo nadchnul. Jelikož už jsem několikrát byl součástí Erasmu, vím, jak skvělý zážitek to je a kolik nových přátelství jsem díky těmto projektům uzavřel. Rád bych se v duchu této přednášky více zapojoval do činností spojených s dobrovolnictvím a možná také i nějaký Erasmus sám zorganizoval, pokud by byla vhodná doba a také čas a chuť.

Gymnázium * Projekt Podpora mladých dobrovolníků; velkopavlovičtí studenti v Senici

Text: Michal Veselý, student třídy 3. A Gymnázia Velké Pavlovice / Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 27.3.2023