Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Gymnazisté zavítali do preparátorské dílny v Šakvicích

Ve středu 2. prosince 2009 se třída tercie gymnázia vydala pod bedlivým dohledem paní profesorky třídní Tomkové a paní profesorky biologie Zavadilové na exkurzi do preparátorské dílny. Cesta autobusem uběhla velmi rychle, protože cílem exkurze byly nedaleké Šakvice.

Vůbec jsme nevěděli, jak taková preparátorský dílna vypadá, hořeli jsme zvědavostí, proto jsme se po příjezdu do Šakvic nedočkavě vyhrnuli z autobusu a zamířili k nové budově, která měla nad vraty štít: Preparátorská dílna.

Zvoníme, pochvíli se vrata otevírají a my vcházíme do nevelké haly. Vypadá to tu jako na nějakém zámku, kde zámecký pán je vášnivým lovcem. Všude vycpaná zvířata. Pardon, teď už víme, že se správně označují jako preparovaná.

Hned u vchodu upoutal naši pozornost obrovský medvěd grizzly, a jak jsme později zjistili, nepatřil dílně, ale čekal, až si ho vyzvedne majitel stejně jako většinu ostatních vystavených exponátů. Poté, co nám jeden z pracovníků dílny sdělil základní informace o založení, provozu a práci firmy, prošli jsme přímo do dílny.

Měli jsme štěstí, právě v ní preparovali obrovského krokodýla afrického a hlavu muflona. V ateliéru všude na zdech visely nebo stály jen tak na stojanech rozpracované hlavy nebo celé kusy různé zvěře. Poslechli jsme si, jak taková preparace probíhá, jak dlouho práce trvá a jaké nástroje a přípravky jsou k této speciální práci potřeba.

Když nám pracovník dílny ochotně zodpověděl mnohé naše dotazy ohledně cen, zpracování kůží a používaných chemikálií,  procházeli jsme pomalu chodbou a několika místnostmi zpět ke vchodu, přičemž jsme si prohlíželi vystavené exponáty - hlavy jelenů a srn, zebry, nosorožce a dokonce i lvy. Viděli jsme zvířata snad ze všech kontinentů.

Při prohlídce jsme si všimli, že kromě preparací se zde vyrábí i nábytek, hodiny a lustry z paroží a předložky z kůží. Nakonec jsme z areálu dílen přešli do protější budovy, kde se na deskách napínaly kůže na předložky. Obdivovali jsme předložku z kůže geparda i velké množství paroží uskladněné v regálech podél stěn. Uprostřed haly stáli na podstavcích na zadních nohách vztyčení dva medvědi hnědí, které lovci ulovili na Kamčatce, ale třeba i lední medvěd. A zde jsme se také se zajímavou expozicí rozloučili.

Po skončení exkurze jsme si krátili dlouhou chvíli, kdy jsme museli čekat na autobus, tvořením uměleckých fotografií naší třídy, které pořídila a rovněž i celou exkurzi zdokumentovala paní profesorka Zavadilová. Po poslední společné fotografii před budovou dílny jsme se vrátili k autobusu, který nás dovezl opět před budovu gymnázia.

Mainclová E., Ondrová K., Hádlík M., studenti tercie

 

Fotogalerii z exkurze v preparátoské dílně v Šakvicích
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice

 

11-12-2009