Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

FILIPOJAKUBSKÁ NOC v režii dětí

A scénář čarodějnické ohnivé show? Ten nejjednodušeji najdeme, budeme-li se řídit citem a srdcem, přestože to může v prvním okamžiku znít tak trošku nelogicky. Pálení čarodějnic, datované od nepaměti na noc z 30. dubna na 1. května, bylo dříve jedním z největších pohanských svátků vzývajících jaro, nový život a plodnost. Ohně a později i čarodějnice se pálily na znamení ukončení zimy, popel z těchto ohňů měl mít zvláštní kouzelnou moc, zajišťující věčné mládí a svěžest.

Ale dost dávné historie, vraťme se do současnosti. Pálení čarodějnic je stále velmi živý lidový zvyk a právě proto nesmělo datum 30. dubna 2010 chybět v kalendáři akcí Střediska volného času při ZŠ Velké Pavlovice, které při této příležitosti uspořádalo pro všechny děti i dospělé krásnou a veselou akci.

V podvečer Filipojakubské noci se začali před „Domečkem“ scházet čupr čarodějnice a zádumčiví čarodějové, aby společně vyrazili na táborák a soutěžení na myslivnu. A že jich bylo! S takovou účastí slečny pořadatelky Eva a Lenka ani ve snu nepočítaly. Ohromnou radost jim také udělal zájem ze strany rodičů, kteří nejen přišli, ale také připravili svým ratolestem do drobných detailů vypracované masky, jež nepostrádaly vtip a šmrnc.

Po doputování k myslivně se všichni sesedli u nezbytné rekvizity – připravené vatry, kterou společně zapálili a pravé čarodějnické rejdění mohlo začít. Nejdříve se samozřejmě upálila dětmi na „Domečku“ vyrobená figurína čarodějnice a poté co lehla popelem si děti opékaly voňavé špekáčky. Nechyběla spousta pohybových i výtvarných her, spousta sladkých odměn, řádění, výskání, radosti a příjemné pohodové nálady.

A protože se nádherných masek sešel vskutku nespočet, bylo téměř nemožné vybrat tu „nej“. Proto pořadatelé od tohoto úmyslu raději ustoupili s konečným verdiktem, že každá ze zde přítomných masek je prostě tou nejhezčí. Všechny čarodějnice a čarodějové dostali, co by drobný dáreček a památku, ozdobu na krk – jak jinak, s obrázkem malé čarodějnice.

 

Děti i rodiče s obdivem děkují Středisku volného času za zorganizování velmi zdařilé akce.
Příští rok se opět rádi „sletíme“!

 

Fotogalerii z FILIPOJAKUBSKÉ NOCI na myslivně otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2010 Karolína Bártová

 

01-05-2010-BK