Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Fenomén Frankovka

 Dne 6. prosince 2022 proběhl ve vinařství VÍNO J.STÁVEK workshop Národního vinařského centra na téma Frankovka. Tato akce je jednou z nových prvků vzdělávání Národního vinařského centra a klade si za cíl podporovat komunikaci mezi vinaři samotnými. Podobné akce proběhly i v ostatních moravských podoblastech a v Čechách. Večerem provázela Národní sommeliérka Klára Kollárová, která nejen, že přednesla zajímavá fakta o odrůdě Frankovka, ale také shromáždila zahraniční zástupce této odrůdy a připravila degustační sety tak, aby navodily diskusi mezi přítomnými vinaři. Zúčastnilo se celkem 18 vinařů, nejen ze srdce velkopavlovicka, Modrých hor, ale také například z Velkých Bílovic, Čejkovic, Šakvic nebo Krumvíře. K degustaci byly předloženy tři Frankovky z aktuálního Salonu vín, dále pak celkem 10 zahraničních vín této odrůdy a to především z Rakouska, ale také Maďarska, Německa, Slovenska a Itálie. 

Následovala degustace Frankovek tuzemských, vzorků vín, které přinesli zúčastnění vinaři. Tato probíhala na slepo. Diskuze se vedla nejen v rovinách technologických, ale zároveň také marketingově-obchodních. Velkým potěšením bylo, že nejlepším sérií večera (hodnoceno vždy po třech vzorcích) byl vyhlášen set tuzemských frankovek ročníku 2019. "Ukazuje se, že moravské Frankovky v pohodě obstojí v konkurenci s Frankovkami ze zahraničí, a proto já vidím Frankovku jako jednu z předních odrůd, na které se naše vinařství zaměřuje", nechal se slyšet po ukončení oficiálního programu vinař Jakub Herzán z Kobylí. Ze statistik vyplývá, že Česká republika je co do plochy vinic osázených Frankovkou za Maďarskem, Rakouskem, Německem a Slovenskem na pátém místě. Je nejpěstovanější modrou odrůdou nejen ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, ale také v celé České republice, což potvrzuje její význam. Velmi podobně se vyjádřila moderátorka večera, Klára Kollárová, která vidí Frankovku jako jednu z předních odrůd, kterými bysme se měli ve světě chlubit: "Frankovka je naše a daří se jí tu. Nabízí chuťovou jedinečnost rozpoznatelnou mezi dalšími světovými odrůdami a také dobře odráží různá místa původu. Nabízí i širokou možnost různých ztvárnění a tím dává prostor vyniknout vinaři. Trendy je teď pitelná a šťavnatá "a la gamay", elegantní je ve velkých sudech a zvládne i nový barrique. Na této odrůdě se dá dlouhodobě stavět."

Přítomna byla také marketingová ředitelka Národního vinařského centra, Ing. Dagmar Fialová, která shrnula proběhlý večer slovy: "Dnešní setkání na Velkopavlovicku bylo posledním podoblastním workshopem. Když jsme na každém z proběhlých workshopů v jiných podoblastech diskutovali jakou odrůdu si zvolíme jako téma na příště, tak v žádném z regionu nepanovala shoda na totožné odrůdě jako v prvním kole. Pouze na velkopavlovicku zvolili celkem jasně odrůdu stejnou jako v prvním kole, tedy Frankovku. Svědčí to o faktu, že v tomto regionu mají vinaři jasno, která je jejich stěžejní odrůda a tu chtějí zkoumat více do detailů." 

Další kolo worshopu na velkopavlovicku se uskuteční 7. března 2023. Více informací a možnost přihlášení se bude brzy zveřejněno na stránkách Národního vinařského centra.

VOC MODRÉ HORY, z.s. * Fenomén Frankovka

Text a foto: marketing VOC MODRÉ HORY, z.s. / 20.12.2022