Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Expozice o meruňkách v Ekocentru Trkmanka

Meruňky patří k nejkvalitnějšímu u nás pěstovanému ovoci. Obsahují tolik zdraví prospěšných látek, že se jim oprávněně říká „ovoce zdraví“. Bohužel jejich odbyt na trhu je v posledních letech dosti opomíjen. 
Městu Velké Pavlovice se v letošním roce podařilo uzavřít projekt „Morava – Dolní Rakousko, v rámci programu „Cíl 3 – Evropská územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007 – 2013“, jehož cílem je mimo jiné i spolupráce věnovaná právě podpoře výsadby a pěstování meruňkových sadů, zpracování a odbytu meruněk.

Propagaci meruněk je věnována nová stálá expozice, která byla vytvořena v prostorách dvorního křídla Ekocentra Trkmanka. Naučné panely s českými i německými texty jsou společným dílem zástupců Velkých Pavlovic a Klosterneuburgu, kde byla již v roce 1860 založena první a nejznámější vinařská škola v Evropě, současný Výzkumný a výukový ústav vinařský a ovocnářský. Expozice, s jejíž realizací vypomohla paní Marta Křiváková, je doplněna o nejrůznější meruňkové produkty. 

Dagmar Śvástová


 

Fotogalerii nové ezpozice o meruňkách otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto Ing. Zdeněk Karber


 

EU_ERDF.jpg

 

05-12-2013 PV