Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

EXPEDICE KRAJEM ANDRÉ za námi, prázdniny před námi!

Splněno! Šlápli jsme si do pedálů, podnikli expedici a projeli kraj André, to vše už podesáté. Dva měsíce prázdninového nicnedělání tedy mohou bez okolků začít. Zdá se vám to neuvěřitelné? Ano, cykloturistická akce Expedice Krajem André zahajuje školní prázdniny bez přestávky skutečně už deset let.

Od historie stezky až po současnost...

První ročník Expedice Krajem André se uskutečnil v roce 2006, tenkrát však byla trasa jednosměrná. Necelá dvacítka kilometrů vedla z Hustopečí, přes Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice do Vrbice. Což bylo v pravdě velmi nepraktické a nepohodlné. Okamžitě vyvstala otázka „jak a případně kudy zpět“.

Ta byla zodpovězena a vyřešena za pět let, v rámci půlkulatého ročníku 2010. Cyklostezka Krajem André byla zokruhována, prodloužena na 41 km a v terénu nově přehledně vyznačena. K původnímu pětilístku obcí se přidalo další kvarteto, Němčičky, Kobylí, Horní Bojanovice a Kurdějov. Nyní trasa oficiálně začíná a končí v Hustopečích, ale prakticky je možné na ní naskočit v jakémkoliv místě na trase.

Jubilejní X. ročník Expedice Krajem André

Právě tato prodloužená stezka, včetně dalších kratších alternativ pro méně zdatné cyklisty či rodiny s dětmi, byla úspěšně pokořena v rámci právě uplynulého jubilejního desátého ročníku, který se konal v sobotu 27. června 2015. Na startu na hustopečské Formance se zaregistrovalo přesně 477 účastníků, z toho 40 dětí. A spousta dalších již nepočítaných vyrazila jen tak, na vlastní triko a pěst, bez registrace.

Tím se sice ošidila o ochutnávku vín na každém razítkovacím místě, děti o sladkosti a dárečky a v závěru o slosování razítkovacích průkazů o hodnotné cyklistické a vinné ceny, avšak rozhodně neodjížděla z akce ochuzena o nezapomenutelné zážitky, nádherné výhledy z rozhleden a vůbec, o skvělý den plný příjemné přátelské atmosféry, to vše navíc v náruči zdejších všudypřítomných vinic a dozrávajících sladce vonících a lahodně chutnajících meruněk.

Velké Pavlovice jsou na Krajem André každoročně třetím razítkovacím místem a jinak tomu nebylo ani letos. Jen jsme se opět, jak už začíná být naším folklórem, trošku přesunuli. Minulý rok nám velmi atraktivní a komfortní azyl poskytnul nový vinařský Penzion André. Letos se zde konala svatební hostina a tak jsme nakonec razítkovali sice také pod křídly Šlechtitelské stanice vinařské, ale ve výrobní hale, co by kamenem dohodil od rozhledny Slunečná.

I zde se početný peleton cykloturistů rád zastavil a zdržel. Nejen z důvodu samotného výstupu na ochoz Slunečné a za účelem krásných výhledů, ale hlavně proto, aby se v době oběda řádně posilnil bohatým občerstvením či osvěžil vychlazeným nápojem.

A pak se už jen šlapalo, kochalo, jedlo, víno pilo… stejně jako předešlých devět let, okouzlujícím krajem, kde se zrodila věhlasná odrůda révy vinné, André.

Doufáme že Vy, účastníci letošního ročníku i těch předchozích,
nám zůstanete věrni nejméně dalších deset let!

 

Karolína Bártová


 

Fotogalerii z jubilejního X. ročníku cykloturistické akce EXPEDICE KRAJEM ANDRÉ 2015
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2015 Eva Bauerová, Dis.

 

 


29-06-2015-BK