Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Expedice krajem André už posedmnácté, poprvé pod křídly Nadace Partnerství, jako vždy úspěšná

Už 17. ročník si připsala na svůj vrub oblíbená cykloturistická akce EXPEDICE KRAJEM ANDRÉ, která je v těchto okamžicích sice již historií, avšak velmi nedávnou. Odjety na kolech či pěšky odšlapány byly dlouhé kilometry cestou necestou, z kopce do kopce, za slunce i pod příkrovem déšť věstících oblak, teprve právě uplynulou sobotu 24. června 2023.

Přestože by se dalo přirozeně očekávat, že účastníky v rámci v řadě už tolikátého ročníku nemůže nic překvapit, opak byl pravdou. Expedice krajem André zaznamenala v roce 2023 jednu významnou změnu. Doposud byla vždy pořádána zúčastněnými obcemi po trase, to vše pod záštitou Mikroreginu Hustopečsko. Letos se nově pořadatelství ujala Nadace partnerství Brno a zařadila tuto již zajetou a oblíbenou akci do neméně oblíbeného seriálu cykloturistických podniků s názvem Krajem vína. Do pořadatelství se tak už méně zapojily samotné obce a naopak dostali příležitost zpropagovat svá vinařství místní vinaři. 

Ve Velkých Pavlovicích se razítkovací místo nacházelo ve výrobní hale Šlechtitelské stanice vinařské, a. s. Účastníci si zde nejen razítkovali své razítkovací průkazy, ale také ochutnávali zdejší vína. A když jsme na akci, která nese ve svém názvu André a dokonce se ocitáme v místech, kde byla tato specifická odrůda vyšlechtěna, tedy přímo ve vinicích šlechtitelky, nemohlo se pít nic jiného než André. Pokud tedy čekáte, že se zde cinkalo do ruda obarvenými pohárky a hrdla se vlažila výhradně červenými vzorečky, mýlíte se. K ochutnání byla i příjemná svěží letní varianta netradičního růžového André či jemně perlivého frizzanté. Chuťové pohárky degustujících tak byly vystaveny doslovné extázi a vínomilci nenacházeli vhodných slov, jež by dokázala výstižně vyjádřit jejich slastné pocity. Prostě…, tato vína musíte ochutnat!

Další významnou zastávkou ve Velkých Pavlovicích byl turistický areál Nad Zahradami pod rozhlednou Slunečná. Zde si pro své návštěvníky Vinařství Suský a Vinařství Helena připravila bohaté, nejen vinné, občerstvení. Víno, podávané krásnými mladými a usměvavými vinařkami, teklo proudem, hlad byl ukojen objednávkou z menu v tamním kiosku a ti, kteří zatoužili zasytit i svého kulturního ducha, nepřišli zkrátka. Vyhrávala zde totiž velkopavlovická mládežnická cimbálová muzika Palička. Mnozí využili příležitosti, odhodili kola a s nesmírně šikovnými a zapálenými muzikanty si zazpívali. Odvážnější si dokonce střihli i taneček! Moravský "trojboj", tedy "ženy, víno, zpěv", byl splněn do posledního puntíku.

Všechna razítkovací místa ve všech obcích po trase cyklostrasy měla pro všechny zúčastněné, kromě nezbytného razítka, připravena pestrý a originální program. Z jakého důvodu však zdůrazňujeme, že byla razítka tolik důležitá? Ten, kdo jich nasbíral patřičný počet a dorazil do páté hodiny odpolední do cíle nacházejícího se stejně jako start v hustopečském kempu Formanka, byl zařazen do slosování o spousty pěkných a hodnotných cen, například o vína z regionu, ubytování v cyklopenzionu s certifikací Cyklisté vítáni, cyklo vybavení a další doplňky Moravských vinařských stezek. Což rozhodně stálo za to, navzdory veškeré urputné námaze zapříčiněné putováním po naší na kopce tolik bohaté krajině.

Účastníci expedice si mohli dle své zdatnosti a zvážení vybrat, jakým způsobem se budou pohybovat a jakou trasu zvolí. Možnosti byly hned tři. Dvě byly určeny pro jízdní kola, jedna pro pěší turistiku. Nejdelší cykloturistická trasa čítala 42 kilometrů vedla všemi zúčastněními obcemi, tedy Hustopečemi, Kurdějovem, Horními Bojanovicemi, Němčičkami, Kobylím, Vrbicí, Bořeticemi, Velkými Pavlovicemi a Starovičkami, s cílem opět v Hustopečích. Kratší cykloturistická trasa čítala o 12 kilometrů méně, tedy 30, cestou jste tak minuli Kobylí a také nejvýše položenou obec široko daleko, Vrbici. Nejkratší trasa byla vyznačena pro pěší, měřila 14 kilometrů a její pokořitelé navštívili Hustopeče, Kamenný vrch, Kurdějov a vrátili se zpět do Hustopečí. 

Vzhledem k početným a všudypřítomným pelotonům křižujícím cyklotrasy našeho regionu usuzujeme, že Expedice krajem André rozhodně neskomírá a neztrácí na své atraktivitě. Naopak! Zraje do krásy a plnoletosti. Vždyť už příští rok oslaví tato stálice mezi vinařskými cyklo a pěšími akcemi své osmnáctiny a my doufáme, že jí k tomuto úžasnému jubileu dorazíte v ještě hojněním počtu poblahopřát!

Turistika a cykloturistika * EXPEDICE KRAJEM ANDRÉ 2023 poprvé s Nadací partnerství

Text: Karolína Bártová / Foto: Oldřich Otáhal / 26.6.2023