Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Exkurze do Výzkumného ústavu pícnin v Troubsku

Díky projektu popularizace vědy žáci 7. ročníků a několik dalších z řad 8. ročníků nakoukli pod pokličku práce vědců a výzkumníků v Troubsku. Do projektu je zapojeno několik subjektů např. Mendlova univerzita, výzkumný ústav v Troubsku, Základní škola a Gymnázium Velké Pavlovice. Akční skupiny zúčastněných partnerů již v Den Země prezentovali vědu v praxi u nás, ve Velkých Pavlovicích.

Ve středu 27. května nastoupilo34 žáků a 2 učitelé místo běžné výuky do autobusu, který je odvezl do Výzkumného ústavu pícninářského v Troubsku. Tam na nás již čekala paní inženýrka, která nás prováděla celým areálem výzkumáku. Připravila nám velmi pestrý a zajímavý program. Úvodní, poněkud obsáhlá, 30 minutová prezentace škůdců rostlin z oblasti mykologie, doplněná o názorné ukázky včetně mikroskopování, byla zpříjemněna sladkým pohoštěním.

Poté jsme se přesunuli do laboratoří chovu českého čmeláka pro opylování v uzavřených prostorách. Zjistili jsme, že máme v této oblasti nejedno světové prvenství a přínos do metodiky, jak chovat čmeláky pro komerční využití. Zpestřením pracoviště byl chameleon chovaný jen tak, pro radost.

Venku jsme měli možnost nahlédnout do zemědělské techniky. Plánovaný sběr hmyzu jsme museli vzhledem k mokré trávě vynechat a tak jsme pomáhali odebírat vzorky půdy pro rozbor, kterého jsme se, již rozdělení do dvou skupin, také zúčastnili. Žáci viděli jednotlivé složky půdy oddělené od sebe, paní inženýrka vysvětlila jejich význam pro život nás všech.

Zatímco půdní vzorky byli barevně poněkud nevýrazné, nyní si pro nás připravili výzkumníci velmi pestrý laboratorní program o rostlinném barvivu a jeho reakcích s kyselinami a zásadami. Jako bonus každý obdržel bílý karafiát s trochou potravinářského barviva, které se pomocí cévních svazků roznese do okvětních lístků. V laboratoři genetiky nás stručně seznámily, jak pracují s nosiči dědičnosti. Jejich každodenní pomůckou je tekutý dusík. Vážné paní inženýrky si pro nás nachystaly několik veselých a zajímavých pokusů z oblasti fyziky a chemie právě s tímto kapalným dusíkem.

Celá exkurze proběhla díky zajímavému programu velmi rychle, bez potřeby přestávky na svačinu. O to více chutnal připravený oběd, jako poslední bod programu. Autobus nás přivezl ke škole, kde právě končilo vyučování i ostatním žákům naší školy. Jsem přesvědčen o tom, že praktická výuka na exkurzi přinesla žákům více vědomostí, než kdyby zůstali v lavicích. Děkuji všem, kdo se na tomto projektu podílejí.

Mgr. Petr Kamenský


 

Fotogalerii z exkurze otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2015 Archiv ZŠ Velké Pavlovice

 

 

Exkurze proběhla v rámci projektu
Propagace a popularizace výzkumu a vzdělávání v oblasti bioenergetiky,
reg. č. CZ.1.07/2.3.00/45.0006

 

 

 


03-06-2015 PV