Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

EUROREBUS 2015 - družstvo sekundy zlatým vítězem kraje

Nezúčastnit se soutěže Eurorebus? Tato otázka na začátku školního roku snad ani nemohla nikoho napadnout. Vždyť letošní ročník byl dvacátý a tedy jubilejní. Právě sekunda velkopavlovického gymnázia má již jednu zkušenost za sebou. V loňském školním roce se do soutěže s chutí zapojila a skončila na jedenáctém místě. Žádná sláva, ale pro začátek se určitě zkušenosti posbírané během soutěže hodily.

Jak asi dopadneme letos? Říkali jsme si v neděli 26. dubna 2015 ráno, když jsme z Velkých Pavlovic odjížděli do Brna. Družstvo sekundy ve složení Jana Zámečníková, Lukáš Pejchl a Štěpán Prokeš však bylo v pohodě.

Některé školy přijely v silných sestavách několika družstev, neboť soutěží o pohár nejúspěšnější školy. Naši trojici to ale neodrazovalo. Věděli jsme, že družstva ze Znojma, Brna, Svitav pravidelně obsazují přední příčky v soutěži družstev i jednotlivců a málokdy mezi sebe někoho pustí. My jsme se však také připravovali poctivě.

Dnes je už soutěž náročnější, než bývala na počátku. Zahrnuje znalosti ze zeměpisu, dějepisu, přírodních věd, politického rozhledu a v letošním roce přibyla i nějaká otázka z matematiky. Tedy sousto na pořádný kus vědomostí. Po nutné registraci družstva jsme si museli ještě chvíli počkat na zahájení, seznámení s novými pravidly vyplňování odpovědí a neodmyslitelným „nabuzením“ všech soutěžících.

Pak už začala vlastní soutěž. Nejprve jednotlivci a junioři, a pak 3 kategorie soutěže družstev. Více než půlhodinový test dal všem hodně zabrat. Vyžadovalo to spolupráci všech tří členů v družstvu, dobrou komunikaci, dovednost pracovat s atlasem Dnešního světa a samozřejmě ty správné vědomosti. Tradiční součástí je i doprovodná soutěž, která rozhoduje o pořadí v případě rovnosti bodů.

Po půl jedné hodině odpolední přišlo konečně vyhodnocení a přehled výsledků v jednotlivých kategoriích. Když došlo na naši kategorii ZŠ O1, napětí narůstalo. Výsledky byly zveřejňovány od desátého místa a do Prahy na celostátní kolo postupovalo prvních pět družstev, první tři družstva obdržela věcné ceny.

Desáté místo, nic. Deváté, osmé, … páté, čtvrté, třetí, druhé a stále nic. Naše družstvo si ale věřilo. Všichni byli přesvědčeni, že správně odpověděli na hodně otázek. Pak to přišlo. Na prvním místě se umístila sekunda … a z hlediště sebevědomé výkřiky Znojmo. Moderátor je poopravil, že i jinde mají dobré víno. V ten moment jsme už nepochybovali.

Ano, skutečně se na prvním místě umístila sekunda Gymnázia ve Velkých Pavlovicích. Medaile, dárky, diplom a nutné společné foto do archivu soutěže a především radost z velkého úspěchu. Nyní celé družstvo čeká příprava na celostátní kolo, které se uskuteční 15. června 2015 v Praze.

Ještě nesmím zapomenout, že Štěpán Prokeš byl vylosován v rámci projektu DREAMCATCHER a se svým snem postupuje do Prahy, kde by mohl být vylosován a jeho sen se mu snad splní. Prozrazovat ho nebudu, protože chci, aby se mu opravdu splnil. Nesníme totiž o životě, ale žijeme proto, abychom svoje sny naplňovali.

Chtěl bych všem členům vítězného družstva poděkovat za skvělý výsledek,
vzornou reprezentaci gymnázia a popřát jim hodně štěstí i v celostátním kole v Praze.


 

PaedDr. Stanislav Kameník, Gymnázium Velké Pavlovice * www.gymnazium.velke-pavlovice.cz


 

Štěpán Prokeš, Lukáš Pejchl a Jana Zámečníková
- vítězný tým krajského kola soutěže EUROREBUS 2015 v Brně

 

Foto © 2015 Archiv Gymnázia Velké Pavlovice

 

 


29-04-2015-BK