Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Erasmus+, Slovensko * „Let’s move it“

Od úterý 2. září až do pondělí 13. září 2021 naše skupina, sestávající z pěti studentů z Gymnázia Velké Pavlovice, vycestovala na jedenácti denní pobyt do destinace Počúvadlo, které se nachází v blízkosti Bánské Štiavnice. 

Naše cesta začala na nádraží v Břeclavi, odkud jsme všichni vlakem odjeli do Zvolena. Celá cesta trvala přes čtyři hodiny. Na nádraží ve Zvolenu jsme se setkali se slovenskými účastníky a společně autobusem přijeli do cílového místa. Autobus nás přivezl před velkou a útulnou chatu jménem Lodiar, její poloha byla kousek od nádherného Počúvadlianského jezera.

Projektu se zúčastnilo 60 studentů z Evropy, k naší skupince Čechů se také připojili studenti z Luhačovic, poté se projektu zúčastnilo Slovensko, Maďarsko a letecky se dopravili také studenti z Portugalska.

Téma celého projektu znělo „Let's move it“, a jak už název napovídá, jednalo se o projekt zaměřený na fyzické a motorické dovednosti. Program jsme měli velice nabitý, všichni měli možnost si vyzkoušet jízdu na paddleboardu, chůzi po slackline, naučit se základní pozice v karate nebo přijít na kloub kouzelnickým karetním trikům. Každý den jsme měli rozdělený na čtyři devadesátiminutové „sessions“, během kterých jsme měli půl hodinové pauzy, zvané „coffee break“, a hodinovou obědovou přestávku. Během sessions byl vždy naplánovaný rozmanitý program.

První dny byly určené seznamování, kde jsme se díky společným hrám postupně poznávali, sepsali jsme si základní pravidla a mluvili jsme o našich obavách ohledně projektu. Mezi nejčastější obavy patřil strach z mluvení v anglickém jazyce, avšak již první den jsme zjistili, že není se čeho bát a postupně během projektu určitá jazyková bariéra mizela.

Další dny jsme se začali zabývat důležitostí motorických dovedností. V mezinárodních skupinkách jsme vytvářeli videa, prezentovali před ostatními naše projekty a společné myšlenky. Vytvářeli jsme si na památku batikovaná trička, a spoustu času jsme trávili venkovními aktivitami. Naše oblíbené místo bylo místní jezero, kde jsme si mohli vyzkoušet již zmíněný paddleboarding. Během dvou večerních programů jsme se díky prezentacím všech zúčastněných národností seznámili s novými kulturami a ochutnali spoustu nových pokrmů.

Ve středu 8. září jsme se vydali na výlet do nedaleké Štiavnické Baně a Bánské Štiavnice. V Bánské Štiavnici jsme navštívili například místní kalvárii, odkud jsme viděli neskutečný výhled na Štiavnici. Náš další výlet se konal 11. září, jednalo se o turistický výšlap na Sitno, což je nejvyšší vrchol pohoří Štiavnických vrchů. I když cesta nebyla úplně nejlehčí, všichni jsme nakonec přišli až na vrchol a užívali si krásný výhled a krásné počasí.

Poslední večer našeho pobytu jsme obdrželi takzvaný „Youthpass certificate“ a společně jsme zhlédli video z projektu. Nejtěžší částí posledního dne bylo loučení se s novými přáteli, kde ukáplo spoustu slz.

Na závěr bych chtěla moc poděkovat všem organizátorům za naplánovaný projekt. A také fotografům, díky kterým máme spoustu fotek a krásné závěrečné video. Za celou skupinu bych chtěla říci, že jsme moc rádi za nabídku účasti na projektu, díky níž jsme získali spoustu nových zkušeností, přátelství, poznali nová místa a odvezli si vzpomínky, na které nikdy nezapomeneme.

Video z projektu „Let's move it“  * otevřete kliknutím ZDE

Gymnázium * Erasmus+, Slovensko * „Let’s move it“

Text: Veronika Ježková, studentka třídy septima Gymnázia Velké Pavlovice / Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 6.10.2021